Turecki bank centralny kończy cykl obniżek stóp procentowych

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-11-2022, 13:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Turcji zdecydował w czwartek o kolejnej obniżce stóp procentowych i zapowiada, że to ostatnie takie działanie kończące cykl luzowania polityki monetarnej, informuje Bloomberg.

Moe Zoyari/Bloomberg

Turcja prowadzi niekonwencjonalną walkę z inflacją. W przeciwieństwie do innych gospodarek, gdzie dominuje konserwatywne podejście do ograniczania popytu by zahamować wzrost cen, Ankara tymczasem obniża rynkowe stawki mimo gigantycznej presji inflacyjnej. Uzasadnieniem jest chęć podtrzymania ożywienia gospodarczego.

W czwartek bank centralny Turcji obniżył benchmarkową stopę procentową z 10,5 do 9 proc. W komunikacie, organ banku odpowiedzialny za politykę stóp poinformował, że „obecna stopa procentowa jest odpowiednia” i zdecydował o zakończenia cyklu obniżek, który trwał od sierpnia br.

Było to czwarte z rzędu luzowanie polityki, które łącznie opiewa na 350 punktów bazowych. Decyzje Bank Turcji – co zarzuca się tureckim bankierom centralnym – są wydawane pod presją prezydenta Recepa Erdogana, który jednoznacznie opowiada się za nie duszeniem aktywności gospodarczej nawet kosztem gigantycznej, sięgającej 85 proc. inflacji. Przed obecnym szefem Banku Turcji, Sahapem Kavcioglu, Erdogan zwolnił ze stanowiska trzech jego poprzedników zarzucając im za mało łagodne stanowisko.

Turecka lira straciła w tym roku około 30 proc. (obecny stan) względem dolara, co jest drugim najgorszym wynikiem na rynkach wschodzących po argentyńskim peso.

Bank Turcji prognozuje, że na koniec roku inflacja wyniesie około 65 proc., ale zdaniem wielu ekonomistów, jest to całkowicie nierealna i mocno zaniżona projekcja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane