W tym kraju nie ma alternatywy dla akcji

opublikowano: 22-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Drobni inwestorzy szturmują giełdę w Turcji, której główny indeks urósł urósł w tym roku o ponad 150 proc., bijąc inflację.

W roku, w którym większość światowych rynków akcji jest słaba, turecki jest wyjątkiem, pisze agencja Bloomberg. Indeks stu największych spółek giełdy w Stambule urósł do rekordowego poziomu, a w przeliczeniu na dolary jego wartość zwiększyła się o 80 proc. Takiej hossy nad Bosforem nie widziano od 1999 r. Jej motorem napędowym i beneficjentem są drobni inwestorzy - w tym roku liczba rachunków maklerskich wzrosła o 32 proc. do 3,1 mln, wynika z danych lokalnego depozytu papierów wartościowych (w Polsce per capita liczba rachunków jest zbliżona). Gracze szukają schronienia dla oszczędności, które topnieją wskutek inflacji - w październiku przekroczyła 85 proc. i nawet jeśli - jak prognozuje bank centralny Turcji - do końca roku spadnie do 65 proc., to i tak będzie należeć do najwyższych na świecie. Tymczasem stopy procentowe po serii... obniżek są na poziomie 10,5 proc.

„O ile nie nastąpi znacząca zmiana realnych stóp procentowych, zainteresowanie inwestorów detalicznych tureckimi akcjami prawdopodobnie pozostanie na wysokim poziomie” – uważa Burak Cetinceker, zarządzający funduszami w Strateji Portfoy.

W zupełnie innym kierunku płynie kapitał zagraniczny - po wielomiliardowych odpływach w rękach inwestorów zagranicznych jest rekordowo niskie 29 proc. akcji tureckich. Jednocześnie krótkie pozycje na największy ETF z ekspozycją na Turcję spadły do poziomu najniższego od niemal dziewięciu lat.

Akcje tureckie wyceniane są na 5-krotność prognozowanych zysków, z 50-procentowym dyskontem do średniej dla rynków wschodzących. Główna przyczyna leży w inflacji, choć zyski spółek w ujęciu nominalnym po dziewięciu miesiącach są znacznie wyższe od dynamiki cen - wzrosły średnio o 234 proc., informuje agencja Bloomberg.

W Polsce inwestorzy mogą uzyskać ekspozycje na Turcję dzięki funduszowi Investor Turcja. Od początku roku stopa zwrotu wynosi 75 proc., co napompowało aktywa do 60 mln zł. We wrześniu w rozmowie z PB przedstawiciele Investors TFI podkreślali jednak, że ze względu na niestabilność polityczną fundusz nie jest aktywnie oferowany klientom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane