Tureckie banki kupowały lirę

opublikowano: 10-05-2019, 13:31

Lira umacniała się nawet o ponad 2 proc., bo tureckie banki kupowały ją i sprzedawały dolary na azjatyckich rynkach z czwartku na piątek, aby wzmocnić efekt działań.

Lira umacniała się o nawet o ponad 2 proc., najmocniej od ponad miesiąca. Obecnie jej wartość rośnie o ok. 1,0 proc. do 6,1310 za dolara. 

Notowania USDTRY w czwartek i piątek
Zobacz więcej

Notowania USDTRY w czwartek i piątek

Turecka waluta słabła przez 13 z 14 ostatnich tygodni. W ostatnim czasie powodem przeceny było ogłoszenie powtórzenia wyborów w Stambule, przegranych pod koniec marca przez partię prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Wywołało to obawę odsunięcia w czasie działań poprawiających stan tureckiej gospodarki. Od końca marca lira osłabła o prawie 10 proc. i była najmocniej tracącą walutą w tym okresie.

Działania z czwartku na piątek nie były wyjątkiem w ostatnim czasie. Bloomberg dowiedział się nieoficjalnie, że we wtorek kontrolowane przez państwo banki sprzedały nawet 1 mld USD w ciągu 24 godzin w związku z reakcją rynków po ogłoszeniu decyzji o powtórzeniu wyborów w Stambule.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy