Turkish Airlines kupią nawet 225 samolotów pasażerskich Boeing

PAP
opublikowano: 2025-09-26 10:07

Tureckie narodowe linie lotnicze Turkish Airlines zamówią 75 samolotów Boeing B787; firma zakończyła też negocjacje w sprawie zakupu 150 innych maszyn amerykańskiego koncernu, wynika z oświadczenia złożonego w piątek przez przewoźnika na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stambule.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Turkish Airlines potwierdziły 50 stałych i 25 opcjonalnych zamówień na samoloty B787-9 i B787-10, których dostawa planowana jest na lata 2029-2034. To zaawansowane, oszczędne pod względem zużycia paliwa samoloty dalekodystansowe, przeznaczone do podróży międzynarodowych - napisał przewoźnik w oświadczeniu.

Tureckie linie poinformowały też o zakończeniu negocjacji z Boeingiem w sprawie zakupu kolejnych 150 samolotów, w tym 100 zamówień stałych i 50 zamówień opcjonalnych, na modele 737-8/10 MAX. Zamówienia na te maszyny zostaną złożone pod warunkiem pomyślnego zakończenia rozmów z producentem silników CFM International.

„Dzięki tym zamówieniom cała nasza flota docelowo będzie składać się z samolotów nowej generacji do 2035 roku, co zwiększy efektywność operacyjną i pozwoli utrzymać średnioroczny wzrost na poziomie około 6 proc.” – podkreśliła firma.

Ogłoszenie nastąpiło dzień po spotkaniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Trump wyraził wówczas nadzieję, że Turcja zrezygnuje z kupowania rosyjskiej ropy, i powiedział, że Waszyngton może znieść sankcje wobec Ankary, aby umożliwić jej zakup amerykańskich myśliwców F-35.