Tusk: jestem za budowaniem szerszej koalicji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 08:28

Kandydat na prezydenta Donald Tusk zadeklarował w piątek, że mimo iż uważa, że Platforma Obywatelska ma szanse wygrać wybory parlamentarne i rządzić samodzielnie, "jeśli to będzie możliwe", będzie współuczestniczył w budowaniu szerszej koalicji rządzącej.

Kandydat na prezydenta Donald Tusk zadeklarował w piątek, że mimo iż uważa, że Platforma Obywatelska ma szanse wygrać wybory parlamentarne i rządzić samodzielnie, "jeśli to będzie możliwe", będzie współuczestniczył w budowaniu szerszej koalicji rządzącej. 

    "Lepiej byłoby, aby przyszła władza w Polsce miała szerokie poparcie w parlamencie i o ile dzisiaj widać już, że PO ma szanse wygrać te wybory samodzielnie, to nie należy dopuścić do tego, żeby +komuś odbiło+" - tłumaczył w radiowych Sygnałach Dnia, odpowiadając na pytanie, czy mimo szans na samodzielne rządzenie, Platforma będzie dążyła do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.  "Ja jestem zwolennikiem tego, aby jak najwięcej ludzi zaangażować w te zmiany w Polsce - to znaczy także - jak najwięcej parlamentarzystów, żeby oni się zajęli pozytywną pracą, a nie własnymi interesami czy blokowaniem tego, co dobre" - powiedział.

    Tusk zapewnił, że nie obawia się o relacje z nowym rządem, jeśli on wygra wybory prezydenckie, a premierem zostanie jego partyjny kolega Jan Rokita.

    "Jeśli w pytaniu słyszę trochę niepokój, że silny Tusk i silny Rokita muszą się pokłócić, to nie ma takiego fatalizmu - powiedział. - To co jest zadaniem PO, to zafundować Polsce dobre zmiany, a to wymaga zdecydowanej, silnej władzy" - dodał.

    Jak zaznaczył, nie boi się silnej władzy, lecz "władzy nieudolnej i władzy, która nie mając dostatecznej energii i siły, natychmiast zamienia się w sitwę ludzi, którzy szukają własnego interesu".

    "Jednym z głównych źródeł polskiej korupcji jest niezdolność ludzi władzy do czynienia dobra. Ponieważ czują się bezradni w tych najważniejszych zadaniach, zaczynają na boku kombinować coś dla siebie" - tłumaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane