Czytasz dzięki

Tusk może więcej, czas na reformy

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

OPINIE

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

X-Trade Brokers DM

Donald Tusk może być bardziej skuteczny w umocnieniu złotego niż Marek Belka, a w nagrodę za konsolidację fiskalną może dostać obniżkę stóp procentowych.

Poniedziałek rozpoczął się bardzo dobrze dla notowań polskiej waluty. To po części zasługa reakcji rynku na szczyt berliński, ale również kredyt zaufania dla Donalda Tuska. Jeśli chodzi o notowania polskiej waluty w dłuższym terminie, może on więcej niż prezes NBP.

Warto mieć na uwadze fakt, iż zagraniczne media ekonomiczne i duża część zagranicznych inwestorów patrzy na wyniki wyborów w Polsce przez pryzmat problemów finansów publicznych. W ich percepcji są to problemy przez duże P — ostatnia oficjalnie podana wielkość deficytu sektora finansów publicznych to bowiem aż 7,9 proc. PKB (za 2010 rok). To zaś oznacza, że kontynuacja koalicji PO-PSL jest dla inwestorów tak dobra, jak duże są szanse na przyspieszenie reform strukturalnych.

Tymczasem nowy rząd będzie w tak komfortowej sytuacji, w jakiej chyba nie był żaden poprzedni.

Większość w Sejmie, poparcie prezydenta i trzy lata do najbliższych istotnych wyborów. To otwiera szerokie okno możliwości do usunięcia bolączek strukturalnych polskich finansów publicznych — głównie w obszarze świadczeń emerytalnych. Wiedzą o tym agencje ratingowe i w zależności od potraktowania problemu przez nowy rząd dostosują swoją ocenę. To szansa dla złotego na szybsze odrobienie sierpniowo-wrześniowych strat. Tym samym Donald Tusk może być bardziej skuteczny w umocnieniu złotego niż Marek Belka, a w nagrodę za konsolidację fiskalną może dostać obniżkę stóp procentowych.

Spora część poniedziałkowego umocnienia złotego to efekt globalnej poprawy nastrojów po szczycie w Berlinie, gdzie niemiecka kanclerz i francuski prezydent uzgadniali wsparcie dla sektora bankowego i rozwiązania dla kryzysu zadłużenia w Europie. Efekt Tuska może być jednak znacznie większy. Pytanie, czy kwestie gospodarcze rzeczywiście będą priorytetem nowej-starej koalicji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

Polecane