TVN wyciśnie akcjonariuszy Onetu

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Stacja telewizyjna kierowana przez Piotra Waltera chce mieć pełną kontrolę nad portalem. Wezwanie jej nie dało, więc czas na wyciskanie.

TVN skorzysta z przepisu ustawy o ofercie publicznej, który umożliwia podmiotowi kontrolującemu ponad 90 proc. walorów przymusowy wykup walorów (tzw. squeeze out) od inwestorów, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się oddać papierów w wezwaniach. Przymusowy wykup potrwa od 16 do 20 października, a zaoferowana cena za walor to 165 zł.

Do wykupienia pozostało 186,54 tys. akcji, które dają 2,32 proc. głosów na walnym, a także 75,23 tys. warrantów, które uprawniają do wykonywania około 0,93 proc. głosów na WZA.

Na ostatnich sesjach obrót akcjami portalu niemal wygasł, a jeśli dochodziło do transakcji (po cenie w okolicach 160 zł), to właściciela zmieniało w sumie kilkadziesiąt do kilkuset akcji.

Cena zaproponowana obecnie przez TVN jest równa tej, którą telewizyjna spółka gotowa była zapłacić w wezwaniu obejmującym 2,5 mln walorów (17,7 proc. kapitału), przeprowadzonym od 11 sierpnia do 11 września. Kiedy pod koniec maja zarząd TVN przedstawił jego parametry, była to stosunkowo atrakcyjna wycena, bo aż o 18 proc. odbiegająca od kursu z poprzedniej sesji, a jednocześnie o blisko 12 proc. wyższa od wymaganej przez przepisy ustawy. Wcześniej telewizja odkupiła większość akcji portalu od swojego największego akcjonariusza — Grupy ITI.

TVN chce wycofać portal z warszawskiej giełdy. Nie zamierza go jednak spajać w jeden organizm z telewizją: media mają ze sobą ściśle współpracować. Włączenie Onetu do grupy kapitałowej dołoży jednak kilkadziesiąt milionów złotych do skonsolidowanych przychodów TVN: według prognoz zarządu, mają one wzrosnąć z ubiegłorocznych 860 mln zł o 29-32 proc., a więc przekroczyć 1,1 mld zł. Po pierwszym półroczu zysk netto TVN wynosi 134 mln zł, zysk EBITDA — 216,5 mln zł, a przychody — 544,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy