Twardo ku przyszłości

opublikowano: 16-01-2012, 00:00

Gala wręczenia Wektorów 2011, nagród Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, zlokalizowana została w nowym centrum biznesowo-konferencyjnym Stadionu Narodowego. U progu szczególnego piłkarsko roku 2012 uroczystość przebiegała pod hasłem przewodnim Mistrzowska Reprezentacja. Uczestnicy Balu Pracodawców z tarasu podziwiali intensywne prace na rozgrzebanej murawie, trwające nawet w… nocy z soboty na niedzielę! Spóźniona o wiele miesięcy sztandarowa inwestycja kończona jest w takim anormalnym trybie. To właśnie dlatego stadion pozostaje obecnie stale rozświetlony.

Kapituła Pracodawców RP przyznaje Wektory za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości. Przy czym od lat stosuje rozróżnienie — honoruje zarówno firmy, jak i konkretnych menedżerów, przedsiębiorców, polityków, ludzi mediów. Statuetki otrzymują również osoby stojące jakby „obok” czystej gospodarki. Lista za rok 2011 także obejmuje takiego laureata — kapitana Tadeusza Wronę. Notabene jego mistrzowskie lądowanie 1 listopada miało również konkretny wymiar biznesowy, jakoś pominięty w uzasadnieniu. Przecież w czołówkach wiadomości telewizyjnych dosłownie cały świat obiegły zdjęcia Boeinga z ogromnym logo LOT, co było bezpłatną promocją naszego narodowego przewoźnika.

Od dziesięciu lat nie zmienia się zarówno idea Wektorów, jak i sama statuetka. Symbolizuje los polskiego przedsiębiorcy — człowieka twardo przedzierającego się ku przyszłości, ale jednocześnie ciągniętego w dół ciężkim bagażem najrozmaitszych przeszkód biurokratycznych i prawnych. W tym kontekście wypada nawiązać do Gospodarczych Malin 2011, zgodnie z zasadami hollywoodzkimi przyznanych dwa dni przez Wektorami. W kategorii politycznej zwyciężył premier Donald Tusk, przede wszystkim za grzechy zaniechania. Nie tylko kampanie wyborcze powodują, że głaz obciążający sylwetkę niezłomnego Wektora od lat nie staje się lżejszy.

Tym razem kapituła Pracodawców RP nikogo nie wyróżniła Superwektorem, przeznaczonym właśnie dla klasy politycznej z najwyższej półki, tworzącej warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Były pewne propozycje, ale…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu