Tweety Trumpa uderzają w rynek

Wpisy Donalda Trumpa na Twitterze mają statystycznie istotny wpływ na rynki finansowe w USA.

Analitycy banku JP Morgan Chase zbadali wpływ umieszczanych przez prezydenta USA tweetów na rentowność obligacji USA. Spośród 4 tys. wpisów opublikowanych od jego wyboru na prezydenta w godzinach funkcjonowania rynku wpływ na ceny miało 146. Największe szanse poruszyć rynkiem miały tweety dotyczące polityki pieniężnej i handlowej, zwłaszcza jeśli zawierały takie słowa, jak „Chiny”, „miliard” i „produkty”.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

„Notowania szerokiego zakresu aktywów, począwszy od pojedynczych spółek, a skończywszy na funduszach hedgingowych grających pod określone scenariusze makroekonomiczne, coraz mocniej zależą od kilku tweetów naczelnego dowódcy” — zauważają autorzy raportu.

Wpisów mających wpływ na rynek zaczęło lawinowo przybywać przed kilkoma tygodniami, kiedy prezydent USA wzmógł napięcia handlowe z Chinami i presję na Fed, by prowadził bardziej łagodną politykę — wynika z ustaleń analityków banku. Średnio od początku 2016 r. Donald Trump publikował 10 tweetów dziennie, a najczęściej reakcję na nie widać było w notowaniach krótkoterminowych bonów amerykańskiego skarbu. JP Morgan Chase nie jest pierwszą instytucją, która wskazała na siłę oddziaływania tweetów na rynek. W raporcie sprzed tygodnia Bank of America wykazał, że w dni, kiedy prezydent tweetował najwięcej (powyżej 35 wpisów), indeks S&P500 spadał średnio o 0,09 proc. Przy jego najmniejszej aktywności natomiast (do 5 tweetów) wskaźnik rósł średnio o 0,05 proc., co dawało różnice istotne statystycznie.

„Spór wokół handlu, kampania polityczna oraz tweety przyczyniły się do wzrostu zmienności. Ogłoszone w sierpniu cła grożą obniżeniem naszych prognoz zysków spółek na 2019 r. i 2020 r. o odpowiednio 2 i 7 proc., a znaczący może być pośredni wpływ związanego z cłami pogorszenia nastrojów przedsiębiorstw i konsumentów” — ostrzega Savita Subramanian, główna strateżka amerykańskiego rynku akcji w Bank of America.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy