Twisto chce być lepsze od Revoluta

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

Fintech wprowadza na rynek kartę wielowalutową z linią debetową. Do 2022 r. chce pozyskać pół miliona klientów.

Twisto to czeski fintech, obecny nad Wisłą od 2018 r., który debiutuje z nowym produktem finansowym. To darmowa aplikacja płatnicza do zarządzania finansami osobistymi, uzbrojona w linię debetową i kartę wielowalutową, którą można płacić na całym świecie w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Twisto, którego prezesem i założycielem jest Michał Smida, przekonuje, że jego przewagą jest linia debetowa, mieszcząca się w widełkach między 500 a 15 000 zł.
Fot. WM

Czytaj też>>Rośnie konkurent dla Revoluta

Firma przekonuje, że jej oferta jest bezkonkurencyjna i znacznie atrakcyjniejsza od np.Revoluta, po którego flagowy produkt, jakim jest karta wielowalutowa, sięgnęło już ponad 700 tys. polskich klientów. Twisto, które kreuje się na „pomocnika zakupowego”, przekonuje, że jego przewagą jest linia debetowa mieszcząca się w widełkach między 500 a 15 000 zł. O wysokości limitu zdecyduje Nikita — autorski silnik oparty na technologii big data i machine learning, który w kilka sekund potrafi ocenić zdolność kredytową klienta.

Jak działa usługa

Linia debetowa działa podobnie jak karta kredytowa. Zadłużenie wobec Twisto można spłacić do 45 dni bez dodatkowych opłat. Można też odroczyć termin płatności, lecz każdy dzień zwłoki to dla klienta dodatkowy wydatek rzędu 4,5 zł za każde przesunięte 100 zł (można odroczyć tylko część zadłużenia). I tylko na tym na razie Twisto zamierza zarabiać w Polsce. Tanie usługi to sposób na pozyskanie klientów — fintech celuje w pół miliona osób do 2022 r.

— Wkrótce [w pierwszej połowie przyszłego roku — red.] możliwe będzie rozłożenie większego wydatku na raty — mówi Michał Smida, prezes i założyciel fintechu.

Jeszcze w tym roku Twisto zostanie rozbudowane o dodatkowe narzędzia, np. program cashback (zwrot części wydatków poniesionych w wybranych sklepach) i usługę split (możliwość dzielenia rachunków między kilka osób, pod warunkiem że korzystają z aplikacji). Planuje też wdrożyć płatności zbliżeniowe Apple Pay i Google Pay.

Dotychczasowe osiągnięcia

Od kilku lat Twisto z powodzeniem działa w Czechach, gdzie 80 proc. klientów firmy aktywnie korzysta z karty, średnio 20 razy w miesiącu. Przeciętna wartość transakcji wynosi 100 zł. Nad Wisłą Twisto działa od lipca 2018 r. w strategicznym partnerstwie z ING Bankiem Śląskim, gdzie od początku świadczy usługę odroczonych płatności — firma płaci za internetowe zakupy klientów, odraczając im płatność o 21 dni.

Obecnie w ten sposób można płacić w ponad 300 e-sklepach. Płatności odroczone oferują w Polsce również PayPo, PayU i Dotpay. Twisto jest po drugiej rundzie finansowania i ma zabezpieczone ponad 21 mln EUR kapitału własnego i 15 mln EUR finansowania dłużnego. Do końca roku planuje pozyskać na rozwój jeszcze 30-40 mln EUR finansowania dłużnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane