Twórca Baidu „drugim” bogaczem w Chinach

Hossa na giełdach akcji ma znaczące przełożenie również na fortuny najbogatszych ludzi na świecie. Tak jest m.in. w przypadku Robina Li, który dzięki spektakularnej zwyżce notowań akcji Baidu, awansował na drugą pozycję wśród chińskich miliarderów, informuje Bloomberg. Daje mu to jednak dopiero 94. miejsce na świecie.

Akcje najpopularniejszej chińskiej przeglądarki internetowej Baidu stworzonej przez Li zyskały w tym roku na wartości już 63 proc. Dzięki temu majątek Li, wyliczany w ramach Bloomberg Billionaires Index wzrósł do 11,9 mld USD, co pozwoliło mu przeskoczyć prezesa Hangzhou Wahaha Group, Zong Qinghou. Do lidera zestawienia Wanga Jianlina, założyciela Dalian Wanda Group, brakuje mu jeszcze około 1 mld USD.

Robin Li (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Robin Li (fot. Bloomberg)

Osiągnięcie topowej pozycji może być w przypadku Li dosyć trudne, gdyż twórca Baidu jest w pełni uzależniony, od nastrojów panujących na parkietach, które mają przełożenie na wycenę walorów. W przypadku jego bezpośrednich rywali, sytuacja przedstawia się zdecydowanie lepiej, gdyż ich majątki mają zdecydowanie bardziej zdywersyfikowane źródła.

Wycena Baidu podskoczyła o ponad 50 proc. na amerykańskiej giełdzie Nasdaq od 16 lipca, kiedy to spółka poinformowała, że przejmie projektanta aplikacji mobilnych 91 Wireless Websoft. Kosztować ma to 1,9 mld USD. To piąta tak duża akwizycja Li w ciągu ostatniego roku.

Baidu jest drugą pod względem kapitalizacji chińską spółką internetową po notowanym na giełdzie w Hongkongu Tencent Holdings. Prezes tej firmy  Ma Huateng z majątkiem rzędu 10,8 mld USD jest czwartym najbogatszym Chińczykiem.

W Chinach znany jako Li Yanhong, założyciel Baidu jest czwartym z piątki dzieci robotniczej rodziny z Yangquan, miast oddalonego o dwie godziny lotu od Pekinu. Pod wpływem matki Li zdobył solidne wykształcenie, w 1991 r. uzyskał tytuł licencjata w zarządzaniu informatycznym na prestiżowym Uniwersytecie Pekińskim. Potem przeniósł się do USA gdzie studiował m.in. na State University of New York i pracował w Dow Jones & Co.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Twórca Baidu „drugim” bogaczem w Chinach