Twórcy apelują do premiera o miliard euro pomocy dla Ukrainy

PAP
28-02-2014, 20:55

O zadeklarowanie miliarda euro w imieniu rządu polskiego na międzynarodowy fundusz pilnej pomocy dla nowej Ukrainy zaapelowali przedstawiciele środowisk twórczych do premiera Donalda Tuska. Jak podkreślili, Ukraina potrzebuje pomocy, by podnieść się z kryzysu.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Pod listem do premiera - udostępnionym PAP w piątek - podpisało się ponad 100 osób. Wśród nich są Urszula Dudziak, Paweł Demirski, Agnieszka Holland, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Maria Janion, Kora, Krzysztof Krauze, Andrzej Mleczko, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Muniek Staszczyk, Maciej Stuhr, Gołda Tencer, Michał Urbaniak, Robert Więckiewicz, Monika Strzępka.

"Od wielu tygodni z podziwem obserwujemy zaangażowanie polskiego społeczeństwa i rządu na rzecz walki Ukraińców o dobre i sprawiedliwe państwo. Nasza solidarność stanowiła istotne wsparcie dla Majdanu i ma swój udział w jego obecnym sukcesie. Wraz z Ukraińcami cieszymy się z szansy, jaka otwiera się przed ich krajem i jesteśmy dumni, że Polska ma w tym swój udział" - napisali twórcy.

W ich ocenie, by Ukraina mogła podnieść się z obecnego kryzysu konieczna jest niezwłoczna pomoc finansowa w skali wielu miliardów euro. "Uważamy, że Polska, podobnie jak w przypadku udanej misji mediacyjnej, powinna odegrać rolę inicjatora takiej międzynarodowej pomocy, deklarując pierwszy znaczący wkład finansowy" - zaznaczyli.

"Polska nie jest mocarstwem finansowym. Mamy wiele niezaspokojonych potrzeb. Mamy też jednak moralne i polityczne zobowiązania wobec Ukrainy, która - jak kiedyś nasz kraj - wchodząc na drogę reform, znajduje się w dramatycznej sytuacji budżetowej i gospodarczej" - podkreślili sygnatariusze listu.

Ich zdaniem, w tych dniach polskie życzliwe słowa i gesty, których także premier Tusk nie szczędził bohaterom Majdanu, poddawane są próbie powagi i odpowiedzialności. "Zwracamy się do Pana, by w imieniu polskiego rządu zadeklarował pierwszy miliard euro na międzynarodowy fundusz pilnej pomocy dla nowej Ukrainy, oraz by polski rząd zachęcił naszych sojuszników do udziału w tym funduszu proporcjonalnie do ich możliwości. Pomóżmy Ukrainie" - zaapelowali twórcy do szefa rządu. "Pamiętajmy, że nam też pomagano" - dodali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Twórcy apelują do premiera o miliard euro pomocy dla Ukrainy