Twórcze koszty do kolejnej nowelizacji

opublikowano: 30-01-2018, 22:00

Zmiany w PIT wzbudzają wątpliwości interpretacyjne wśród przedstawicieli niektórych branż kreatywnych — przyznaje resort finansów.

Będzie zmiana przepisów dotyczących nowych zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów przez twórców. Jak niedawno pisaliśmy, budzą one wiele wątpliwości i sprawiają poważny problem w praktyce — zarówno dla podatników, jak i ich pracodawców.

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) na pytanie „Pulsu Biznesu” o wydanie ewentualnej wykładni w tych sprawach wynika, że należy spodziewać się nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). „Jest obecnie rozważana i konsultowana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiana, której celem jest wyeliminowanie zaistniałych wątpliwości” — napisał resort w odpowiedzi na pytanie „PB”.

Wątpliwości zrodziła obowiązująca od tego roku nowelizacja m.in. ustaw o PIT i podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), uchwalona 27 października 2017 r. W części dotyczącej rozliczania50-procentowych kosztów uzyskania przychodów podwyższono limit ich stosowania do kwoty 85 528 zł rocznie oraz określono dziedziny o charakterze twórczym objęte takimi kosztami w ust. 9b dodanym w art. 22 ustawy o PIT.

To ten katalog (wcześniej takiego nie było) wydaje się dla podatników i pracodawców niejasny. MF przypomina, że możliwość rozliczenia kosztów według stawki 50 proc. dotyczy przychodów uzyskanych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, co wynika z art. 22 ust. 9 pkt 3.

„Przepis ten dotyczy zatem pracy zarobkowej, do której mają zastosowanie postanowienia ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak z niej wynika (w art. 1 ust. 1), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)” — wyjaśniono w odpowiedzi dla „PB”.

MF stwierdza, że dziedziny wymienione we wspomnianym przepisie dodanym do ustawy o PIT i objęte 50-procentowymi kosztami pokrywają się z podstawowym wyszczególnieniem utworów objętych prawem autorskim (art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Zaznacza przy tym, że nie stosuje się ich do przychodów przedsiębiorców, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej. Resort przyznaje, że dodany przepis wzbudza wątpliwości interpretacyjne wśród przedstawicieli niektórych branż kreatywnych, których działalność zarobkowa wydaje się nie być wskazana wprost w uchwalonym katalogu. W związku z tym trwają ministerialne konsultacje nad zmianą przepisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu