Tworzy się szansa dla drobnych inwestorów

opublikowano: 12-06-2015, 00:00

Utworzenie polskich REIT zachęci krajowy kapitał do inwestowania w rodzime nieruchomości

KOMENTARZ PARTNERA

RIZABELA OLSZEWSKA

Dyrektor Pionu Rozwoju Rynku GPW

Rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych w Polsce, bardzo atrakcyjny ze względu na swój umiarkowany profil ryzyka, jest obecnie zdominowany przez dużych inwestorów instytucjonalnych, w szczególności przez zagraniczne podmioty występujące w ramach międzynarodowych grup kapitałowych, które dysponują znacznymi środkami finansowymi. Sektor ten jest w praktyce trudno dostępny dla inwestorów dysponujących mniejszymi zasobami finansowymi, w tym dla krajowych inwestorów indywidualnych, ponieważ zakup lub samodzielne wybudowanie nieruchomości komercyjnych wymaga poniesienia znacznych nakładów.

Spółki REIT notowane na giełdach zagranicznych umożliwiają inwestorom indywidualnym czerpanie korzyści z dużego i stale rosnącego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych. Konkurencyjne stopy zwrotu oraz atrakcyjna konstrukcja REIT, stanowiąca połączenie cech akcji i obligacji, umożliwia korzystanie ze wzrostu aktywów REIT przy jednoczesnym stałym dopływie środków z wypracowanych zysków. Konstrukcja długoterminowych umów najmu dodatkowo zapewnia zabezpieczenie przed inflacją i stabilność dochodów inwestora.

Funkcjonujące rozwiązania prawne, w szczególności podatkowe, wpływają na niską atrakcyjność pozyskiwania kapitału na rozwój sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce od wielu drobnych inwestorów. Tymczasem dojrzałe rynki nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Zachodniej finansowane są w dużej części przez inwestorów krajowych, w tym inwestorów indywidualnych, w szczególności poprzez wykorzystywanie konstrukcji prawnej REIT.

Akcje spółek typu REIT są też chętnie kupowane przez fundusze emerytalne na świecie.

W Polsce tego typu fundusze mają ograniczone możliwości inwestowania na krajowym rynku nieruchomości. Choć polski sektor wysokiej jakości nieruchomości komercyjnych rozwija się dynamicznie, nie przynosi korzyści polskim emerytom.

Utworzenie polskich REIT zachęci krajowy kapitał do inwestowania w rodzime nieruchomości, a przez to wpłynie na rozwój polskiego rynku nieruchomości komercyjnych i da szansę na partycypowanie w zyskach z tego sektora także inwestorom indywidualnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu