Tychy chcą strefy

Kajetan Sroka
opublikowano: 2001-08-31 00:00

Tychy chcą strefy

Władze Tychów planują na terenie byłej Fabryki Domów utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczo-Społecznej, gdzie zatrudnienie ma znaleźć 1,2 tys. osób.

Samorząd miasta chce postawić na terenie strefy wielofunkcyjny budynek usługowy. Jego powierzchnia użytkowa ma wynieść około 6 tys. mkw.

— Będzie to czterokondygnacyjny obiekt z podziemnymi garażami. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze do przeprowadzenia tej inwestycji. W 2002 r. zamierzamy ogłosić międzynarodowy przetarg, dzięki któremu wyłonimy wykonawcę — wyjaśnia Bożena Nowak z Urzędu Miejskiego w Tychach.

Prace mają się rozpocząć w 2002 r., a obiekt powinien być gotowy w 2004 r. Szacuje się, że inwestycja pochłonie łącznie około 20 mln zł.

— Na renowację zdegradowanego terenu poprzemysłowego już uzyskaliśmy około 12 mln zł z programu przedakcesyjnego PHARE 2001. Ze środków gminnych na ten cel przeznaczyliśmy około 6 mln zł. Z budżetu państwa mają nam zostać przekazane 2 mln zł — wylicza Bożena Nowak.

Oferta strefy skierowana ma być do małych i średnich firm.

— Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, nie będzie możliwa działalność uciążliwa dla środowiska. Na terenie centrum przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność badawczą i rozwojową, bankową, konsultingową, a także związaną z zaawansowanymi technologiami — wyjaśnia Bożena Nowak.

Zdaniem władz miasta, dzięki budowie wielofunkcyjnego obiektu usługowego w Tychach powstanie około 600 miejsc pracy. Docelowo na terenie całej strefy zatrudnienie ma znaleźć 1,2 tys. osób.

— Nie zostały jeszcze ustalone stawki dzierżawy powierzchni na terenie obiektu — dodaje Bożena Nowak.