Tydzień na rynkach zacznie się jutro

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 18-01-2021, 11:14

Długim weekend w USA i obchody Dnia Martina Luthera Kinga nie sprzyjają zmienności na rynku. Dane o PKB z Chin za IV kw. okazały się lepsze od oczekiwań, ale nie zmieniły wiele jeśli chodzi o podejście do ryzyka na globalnych rynkach finansowych.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się na niespełna 1% minusach, a notowania kontraktów na otwarciu tygodnia dalej osuwają się na południe. Na Starym Kontynencie Dax nieco odbija ale cały czas znajduje się poniżej 13800 pkt. Dane z Chin wskazały natomiast na przyspieszenie dynamiki PKB w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku do 6.5% r/r z 4.9% r/r w III kw. i mediany prognoz na poziomie 6.1% potwierdzając, że gospodarka Państwa Środka świetnie radzi sobie w wychodzeniu z kryzysu pandemii. A I kw. 2021 roku przez efekt niskiej ubiegłorocznej bazy będzie dużo lepszy. Na uwagę zasługuje dziś silna przecena na rynku złota zaraz po otwarciu rynku, która jednak nie potrwała długo, a notowania szybko zaczęły odrabiać straty i wracać w kierunku 1840 USD za uncję.

W ostatnich dniach urzędowania Trumpa napięcie w relacjach z Chinami nie zmniejsza się. Ten nałożył na dostawców Huawei zakaz współpracy z amerykańskimi firmami. Na obecną chwilę brakuje rynko motywu przewodniego i argumentu, który mogłyby wynieść indeksy na wyższe poziomy. Opublikowane w piątek wyniki pierwszych amerykańskich banków nie zaskoczyły pozytywnie inwestorów, a na kolejne przyjdzie poczekać do drugiej połowy tygodnia.

Na rynku walutowym wzrost awersji do ryzyka umacnia notowania amerykańskiej waluty, a kurs EURUSD wchodzi poniżej 1.21. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść amerykańskiej waluty jest zbliżające się wystąpienie Yellen w roli Sekretarza Skarbu, na którym zgodnie z przeciekami The Wall Street Journal ma mówić o wartości dolara i podkreślać, że słabość waluty nie jest tą przewagą jakiej USA będą szukać.

W gronie G10 pozytywnie wyróżniają się bezpieczne przystanie, a wśród głównych walut najgorzej radzi sobie dolar kanadyjski, co jest spójne z przeceną na rynku ropy naftowej i spadkiem do 52 USD za baryłkę WTI. Dodatkowo na rynku pojawiły się informacje, że prezydent elekt Joe Biden może wycofać zgodę na rurociąg Keystone XL.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane