Tylko czterysta firm upadło

opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Trend spadkowy w upadłościach trzyma się mocno. W pierwszym półroczu zbankrutowało o 11,5 proc. mniej firm niż rok temu.

W pierwszej połowie tego roku upadły 402 firmy — informuje Coface na podstawie dat wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości. W pierwszym półroczu 2013 r. bankrutów było 455, czyli o 11,5 proc. więcej niż teraz. W tym roku najwięcej upadło firm produkcyjnych (27,8 proc.), handlowych (25,8 proc.) i budowlanych (20,9 proc.).

Przedsiębiorstwa transportowe stanowiły 4,5 proc. wszystkich bankrutów. Zdaniem Marcina Siwy, dyrektora oceny ryzyka w Coface, każda z trzech branż z czołówki upadłości radzi sobie coraz lepiej. W branży produkcyjnej i handlowej liczba upadłości w ciągu roku spadła o 25 proc., a w budownictwie o 21 proc. W produkcji stabilizuje się popyt zarówno na artykuły konsumpcyjne, jak i dobra inwestycyjne.

Poprawia się płynność finansowa wśród producentów mebli i w branży stalowej. Poprawy należy się spodziewać również w przetwórstwie spożywczym, ze względu na poprawę nastrojówkonsumenckich. W handlu nadal konsoliduje się sektor hurtowy, ale wiele firm dostosowało poziom kosztów do możliwości uzyskiwania przychodów i dzięki temu znacznie poprawiło płynność. Gorzej jest na rynku detalicznym, głównie z powodu dużej konkurencji wielkich sieci.

W budowlance sytuacja też powinna się poprawiać, choć popyt jeszcze nie jest duży. Nie ma jednak dużych wahań, dzięki czemu w przedsiębiorstwach można lepiej zaplanować koszty i przychody. Ceny materiałów budowlanych są stabilne. Firmom pozostaje czekać na nowe inwestycje infrastrukturalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu