„Tylko dni dzielą Europę od katastrofy”

MD, moneynews.com
12-09-2011, 16:44

Europa nie ma miesięcy, tym bardziej lat, na szukanie skutecznych sposobów walki z kryzysem, od katastrofy dzielą ją tylko dni, twierdzi znany amerykański ekonomista Barry Eichengreen.

- W tym momencie Europa ma tylko dni aby uniknąć najgorszego – napisał Eichengreen w Project Syndicate. – Jest niezmiernie ważne, aby liderzy oddzielili to, co musi być zrobione, od tego, co może poczekać – dodał.

Jego zdaniem, pierwszym zadaniem, jest znalezienie skutecznej obrony dla europejskich banków.

- Wątpliwości dotyczące ich stabilności to jądro burzy. To nie przypadek, że akcje banków były najmocniej przecenione podczas ostatnich finansowych krachów – oznajmił Eichengreen.

Uważa on, że jest kilka sposobów rekapitalizacji słabych europejskich banków.

- Rządy Francji i Niemiec, które mają przestrzeń budżetową do manewrów, mogą zrobić to same. W przypadku krajów o słabszych finansach, europejski fundusz ratunkowy może pożyczyć im pieniądze na ten cel – stwierdził ekonomista. - Jeśli nadal będzie potrzeba pieniędzy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy może stworzyć specjalną instytucję, wykorzystując swoje środki i korzystając z pieniędzy wyłożonych przez rządy państw azjatyckich i fundusze państwowe – dodał.

Drugie z najpilniejszych zadań, według Eichengreena, to „danie oddechu” Grecji. Trzecie, to stymulacja wzrostu gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, moneynews.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / „Tylko dni dzielą Europę od katastrofy”