“Tylko ECB może uratować Europę”

MD, cnbc.com
opublikowano: 13-12-2011, 09:54

Jedynie Europejski Bank Centralny ma dostatecznie duży bilans aby radzić sobie z obecnym kryzysem w Europie, twierdzi Neel Kashkari, kierujący inwestycjami na rynkach akcji w PIMCO, niegdyś współpracownik sekretarza skarbu USA odpowiedzialny za TARP.

- Jeśli nie ECB, to kto? – pytał retorycznie Kashkari w CNBC. – Bank centralny nie dostrzega, że powoduje realne zniszczenia w europejskiej i globalnej gospodarce oraz że im dłużej czeka, tym bardziej szkodzi, tym bardziej kosztowny staje się ten kryzys – dodał.

Kashkari obawia się, że kryzys zadłużenia w Europie uderzy mocno w USA.

- Mam nadzieję, że to co dzieje się w Europie nie zniszczy efektów bardzo bolesnych wyborów, których musieliśmy dokonać w Ameryce aby uratować nasz system finansowy i ustabilizować gospodarkę – powiedział. – Liczę na to, że tak się nie stanie. To jednak możliwe – dodał.

Kashkari jest rozczarowany wynikami ostatniego szczytu Unii Europejskiej.

- Oczekiwałem czegoś mocnego, co dałoby ECB „krycie” aby mógł wejść zdecydowanie i przerwać błędne koło krajów zaciągających zbyt duże długi, tracących zaufanie rynków, rosnących kosztów pożyczek i rosnących trudności z obsługą długu, co znów osłabia zaufanie – powiedział.

Podobnie jak inni ekonomiści, Kashkari uważa, że gospodarki Europy muszą rosnąć aby móc spłacać swoje długi. Jego zdaniem, gdyby ECB zdecydował się kupować obligacje najmocniej zadłużonych państw eurolandu rok temu, kryzys nie rozlałby się z Grecji na Włochy i Hiszpanię, a obecnie możliwe, że na Francję a może nawet Niemcy.

Kashkari podkreśla, że ECB musi stworzyć “kuloodporną barierę” aby chronić Włochy i Hiszpanię przed niewypłacalnością, jednocześnie pozwalając słabszym państwom, jak Grecja, na jej ogłoszenie i prawdopodobne opuszczenie eurolandu.

- Dopóki nie zobaczymy, że ECB stawia wszystko i ogłasza potężne ilościowe luzowanie aby obniżyć koszty pożyczania pieniędzy przez Hiszpanię i Włochy i tworzy tą barierę, uważam, że nie zobaczymy rozwiązania kryzysu – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, cnbc.com

Polecane