„Tylko jeden rynek liczy się w tej chwili”

Gwałtowna przecena na rynku amerykańskich obligacji skarbowych powinna być ostrzeżeniem także dla inwestorów z innych rynków, ocenia David Woo, światowej renomy specjalista BofA Merrill Lynch w zakresie stóp procentowych.

Rynek obligacji skarbowych USA, którego kapitalizacja jest zbliżona do kapitalizacji spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej, zwykle pozostaje w cieniu Wall Street. To może się zmienić, bo – jak zauważa portal BusinessInsider – od 2 maja rentowności papierów skoczyły o jedną trzecią, a zmienność wzrosła wręcz o dwie trzecie.

„Każdy wie, że w wielu momentach jeden rynek może być ważniejszy od wszystkich pozostałych. To właśnie on steruje wtedy pozostałymi rynkami” – napisał David Woo, szef analiz walutowych i stóp procentowych banku BofA Merrill Lynch w notce do klientów, do której dotarł BusinessInsider.

Jak argumentuje specjalista, to zła wiadomość dla inwestorów stosujących carry trade, czyli strategię kupna wyżej oprocentowanych aktywów (np. obligacji i walut z rynków wschodzących, w tym Polski) za kredyt w walutach krajów o niskich stopach procentowych.

„Carry trade przynosi najlepsze wyniki w środowisku niskich stóp, a wzrost zmienności stóp, taki z jakim mieliśmy do czynienia, szkodzi jeszcze bardziej” – napisał David Woo.

Jego zdaniem trzy podstawowe argumenty przemawiają za tym, że największe niepokoje na rynku tzw. „treasuries” są dopiero przed nami:

- mimo ostatnich wzrostów zmienności ta wciąż utrzymuje się na poziomach wyraźnie niższych od przeciętnych w historii;

- inwestorzy z amerykańskich rynków obligacji mogą wciąż przygotowywać się na ożywienie największej gospodarki świata, zabezpieczając się przed dalszym wzrostem stóp, w tym oprocentowania na rynku kredytów hipotecznych (pozycje obliczone na ożywienie zajęli już inwestorzy z rynku walutowego i giełdy nowojorskiej, co odzwierciedlały zwyżki indeksów giełdowych i notowań dolara)

- ostatnie zgodne z oczekiwaniami dane z gospodarki amerykańskiej mogą nie ukrócić spekulacji nt. możliwego ograniczenia programów skupu aktywów przez Fed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Tylko jeden rynek liczy się w tej chwili”