Tylu debiutów jeszcze nie było

Kamil Zatoński
01-07-2010, 11:27

W czerwcu na alternatywnym rynku pojawiło się aż 10 nowych spółek. To najwięcej w historii.

Rynek NewConnect istnieje od sierpnia 2007 r. Do tej pory rekordowy pod względem debiutów był kwiecień 2008 r., kiedy liczba notowanych spółek wzrosła o dziewięć. Później jeszcze dwukrotnie, w grudniu 2008 r. i w grudniu 2009 r., zdarzało się, że debiutów było aż siedem.

Miniony miesiąc był także rekordowy pod względem wartości ofert prywatnych, jakie poprzedziły wejście nowych spółek na NewConnect. Łączna kwota zebrana przez dziesiątkę nowicjuszy przekroczyła 48 mln zł. Ponad połowa z tego (26 mln zł) przypadła na Mo-Bruk, firmę zajmującą się utylizacją odpadów i produkcją paliw alternatywnych. Pieniądze są spółce potrzebne na budowę zakładu odzysku odpadów organicznych w woj. śląskim, zakładu produkcji paliw w woj. opolskim i rozbudowę podobnego zakładu w Ożarowie. Wszystkie trzy mają powstać do 2013 r., a łączny koszt inwestycji to aż 120 mln zł. Takiego rozmachu nie ma żadna firma z NewConnect.

Wyniki Mo-Bruku też wyróżniają ją na tle rywali z małej giełdy. W 2009 r. firma miała 38,4 mln zł przychodów i 9,17 mln zł zysku brutto. Na zamknięciu premierowej sesji akcje Mo-Bruku zdrożały o 13,7 proc. Był to jeden z lepszych wyników w czerwcu. Wszystkich przebił jednak Monday Development, którego akcje zdrożały w debiucie o 30,2 proc. Obroty, jakie temu towarzyszyły, były jednak niskie. Sporo dały też zarobić walory BioMaximy. Na zamknięciu pierwszej sesji kurs poszedł w górę o 28,7 proc. Notowania dwóch firm — Komfort-Klimy i Site — kończyły premierową sesję dokładnie w punkcie wyjścia. Kurs Public Image Advisors, spółki obsługującej relacje inwestorskie i relacje z mediami sporej grupy firm z NewConnect, spadł natomiast o 1,1 proc.

Wszystko wskazuje na to, że lawina debiutów w czerwcu nie zatrzyma się w najbliższych miesiącach. Debiuty w lipcu planują: producent chrupków i biszkoptów Eurosnack (dziś), Werth-Holz (produkuje małą architekturę ogrodową), Assetus (agencja reklamowa), Bio-Med Investors (fundusz typu private equity), Comfort Express (buduje franczyzową sieć hoteli i restauracji), Nanotel (firma z obszaru budownictwa dla telekomów i systemów pomp ciepła), Poltronic (dystrybutor elektroniki), ŁKS (klub piłkarski), WDB (broker ubezpieczeniowy), Eskimos (produkcja mrożonych owoców i warzyw), MagnifiCo (agencja PR), Apolonia Medical (producent wyposażenia do gabinetów stomatologicznych), Infinity (projekt Piotra Tymochowicza) czy Analizy Online.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tylu debiutów jeszcze nie było