Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 22-09-2019, 22:00

Ostatni pełny tydzień września przyniesie sporo danych makroekonomicznych. Pod koniec tygodnia czekać będziemy na rating Polski.

Poniedziałek

Najważniejsze informacje makroekonomiczne dnia dotyczyć będą wstępnych odczytów indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. Zaczniemy od Japonii (2.30), następnie przejdziemy do Francji (9.15), Niemiec (9.30), strefy euro (10.00) i USA (15.45). O 10 GUS przedstawi dane o produkcji budowlano-montażowej. Z kolei o 14 NBP poinformuje o podaży pieniądza.

Wtorek

O 10 GUS przedstawi biuletyn statystyczny za sierpień, w którym znajdziemy m.in. wysokość stopy bezrobocia rejestrowanego. Równolegle z Niemiec nadejdzie nowy odczyt indeksu Ifo (10). O 14 decyzję o stopach procentowych podejmował będzie Narodowy Bank Węgier. Z tego względu w centrum uwagi znajdzie się kurs forinta, który jest rekordowo niski względem euro. 15 to godzina publikacji danych o cenach nieruchomości w amerykańskich metropoliach.

Środa

O 3 o stopach procentowych decydował będzie Bank Rezerwy Nowej Zelandii, który w sierpniu mocno zaskoczył inwestorów. Po południu analogiczną decyzję podejmie Narodowy Bank Czech. O 8 i 8.45 przekonamy się, w jakich nastrojach są odpowiednio niemieccy i francuscy konsumenci. Ze względu na ostatnie zawirowania na rynku ropy ważne mogą okazać się amerykańskie dane o zapasach (16.30).

Czwartek

O 10 EBC przedstawi raport dotyczący podaży pieniądza i dynamiki kredytu. O 14 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Popołudnie zdominują Amerykanie, a to za sprawą finalnego odczytu PKB (14.30), wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) i indeksu Fed z Kansas City (17).

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie dane o inflacji we Francji (8.45), stopie bezrobocia na Węgrzech (9) oraz koniunkturze gospodarczej w strefie euro (11). Z USA nadejdą dane o zamówieniach na dobra trwałe (14.30) oraz dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30). Z polskiej perspektywy najciekawszym akcentem dnia będzie oczekiwanie na publikację przeglądu ratingu naszego kraju, którego dokonać może (choć nie musi) agencja Fitch. Komunikatu spodziewać możemy się po zamknięciu amerykańskich giełd (22). Będzie to drugi tegoroczny przegląd polskiego ratingu w wykonaniu Fitch Ratings — w ramach pierwszego w marcu nie doszło do zmiany oceny ani perspektywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu