Tym żyją rynki towarowe

Przedstawiamy listę wybranych spośród najważniejszych tendencji na rynkach towarów z ostatniego miesiąca.

Z ostatnich sześciu miesięcy surowcowy indeks Bloomberg Commodity spadkiem zamknął pięć. Jednak na rynkach szeregu towarów pojawiają się pierwsze sygnały poprawy koniunktury. W raporcie o perspektywach rynków surowcowych opisaliśmy najważniejsze panujące na nich tendencje. Oto trzy wybrane spośród nich.

1. OPEC dał impuls ropie

Ropa Brent zdrożała w pierwszym tygodniu grudnia o 3,7 proc., najwięcej od 10 tygodni, po tym jak kraje OPEC+ porozumiały się na szczycie w Wiedniu co do cięć wydobycia. Kartel i jego partnerzy zdejmą z rynku 1,2 mln baryłek ropy dziennie, przy oczekiwaniach sięgających od 1 mln do 1,4 mln baryłek. Nie przyniosły skutków naciski prezydenta Donalda Trumpa, by nie ciąć wydobycia. Z udziału w cięciach zwolniony będzie objęty sankcjami USA Iran, na co długo nie zgadzała się Arabia Saudyjska.

2. Słabość miedziowej potęgi

Spada wydobycie największego producenta miedzi na świecie. W trzecim kwartale państwowe Codelco wydobyło najmniej surowca w tym roku. We wrześniu zmniejszyła się produkcja wszystkich jego kopalń, a to ze względu na 5-procentowe pogorszenie jakości rudy od początku roku. Aby przeciwdziałać spadkowi produkcji Codelco zainwestuje w ciągu dekady 36 mld USD. Wydobycie zmniejszyć mogą rozpoczęte w poniedziałek 3 grudnia protesty w Radomiro Tomic — drugiej co do wielkości kopalni Codelco.

3. USA ropą stoją

W ostatnim tygodniu listopada USA stały się eksporterem netto ropy naftowej. Stało się to po 75 latach, kiedy import ropy przekraczał jej eksport. Będąca następstwem łupkowego boomu zmiana była oczekiwana, jednak ze względu na zmienność tygodniowych danych USA najpewniej jeszcze wrócą do niewielkich deficytów. Już wcześniej USA stały się największym producentem produktów ropopochodnych, wyprzedzając Rosję i Arabię Saudyjską.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach surowcowych znajdziesz w grudniowym raporcie SpotData Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu