Tysiąc lokali w Katowicach

opublikowano: 10-12-2017, 22:00

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w stolicy Śląska powstaną dwa duże osiedla z mieszkaniami na wynajem. Budowa może ruszyć jeszcze przed końcem roku.

Trwają prace przygotowawcze, które niebawem pozwolą rozpocząć budowę ponad tysiąca mieszkań na wynajem — ogłosił niedawno katowicki magistrat. Inwestycja jest realizowana w ramach rządowego programu Mieszkania dla Rozwoju (to część Mieszkania Plus). Katowice jako pierwsze miasto zbudują bloki według jednego z czterech projektów, które wygrały w ogólnopolskim konkursie dla architektów na modelowy dom wielorodzinny dla programu Mieszkanie Plus. Będzie to projekt pracowni Kuryłowicz&Associates, której współtwórcą był Stefan Kuryłowicz (słynny warszawski architekt).

Wizualizacja osiedla zaprojektowanego przez Kuryłowicz&Associates.
Projekt z pracowni słynnego polskiego architekta był jednym czwórki nagrodzonych
w pierwszym konkursie na modelowe rozwiązania architektoniczne dla rządowego
programu (ogłoszonym w marcu). Zostanie zrealizowany przy ul. Korczaka w
Katowicach.
Zobacz więcej

FLAGOWE OSIEDLE:

Wizualizacja osiedla zaprojektowanego przez Kuryłowicz&Associates. Projekt z pracowni słynnego polskiego architekta był jednym czwórki nagrodzonych w pierwszym konkursie na modelowe rozwiązania architektoniczne dla rządowego programu (ogłoszonym w marcu). Zostanie zrealizowany przy ul. Korczaka w Katowicach. Fot. BGKN

— Projekt pracowni Kuryłowicz&Associates zostanie zrealizowany przy ul. Korczaka w Katowicach. Został wybrany spośród kilku zwycięskich projektów w pierwszym konkursie na modelowe osiedle dla programu Mieszkanie Plus, ogłoszonym w marcu —  informują przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGKN). 

Sąd konkursowy wyłonił we wrześniu czterech finalistów. Otrzymali oni cztery równorzędne nagrody – po 35 tysięcy złotych. Wszystkie zwycięskie projekty pochodzą z warszawskich pracowni – Kuryłowicz & Associates, S.A.M.I. Architekci, EMA Studio i Mateusz Herbst. 

— Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa — mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent miasta.

Władze miasta zapewniają, że czynsze będą "dostępne cenowo", tak jak przewiduje rządowy program. Bloki powstaną w dwóch miejscach: przy ul. Górniczego Dorobku i ul. Korczaka. Budowa w pierwszym ma się zacząć na przełomie 2017 i 2018 r., prawdopodobnie jeszcze w grudniu (osiedle zaprojektowała pracownia 22Architekci). W drugim — w drugiej połowie 2018 r. W każdym powstanie około 500 lokali o średniej wielkości około 60 mkw. Sfinansuje je BGK Nieruchomości (BGKN). Zgodnie z formułą programu Mieszkanie Plus inwestycje będą realizowane przez spółkę celową, utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządzają BGKN i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). To drugie obejmie udziały spółce w zamian za wniesiony teren, otrzymany od Katowic.

— Nasza rola polega na koordynowaniu i wspomaganiu projektowania i uzyskiwania stosownych pozwoleń i uzgodnień. W trakcie realizacji inwestycji będziemy wspierali rekrutację przyszłych lokatorów, a po jej zakończeniu również zasiedlenie mieszkań — stwierdził Janusz Olesiński, prezes KTBS.

— Naszym celem jest stworzenie estetycznych, funkcjonalnych i przyjaznych do życia miejsc, w których będą chciały mieszkać kolejne pokolenia. Mieszkania, których budowę wkrótce rozpoczniemy w Katowicach, będą spełniały rygorystyczne normy. Dzięki standaryzacji rozwiązań architektonicznych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii obniżymy koszt inwestycji i zaproponujemy stosunkowo niski czynsz, dostępny dla wszystkich mieszkańców — podkreślił Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor inwestycyjny w BGKN.

W ramach programu Mieszkania dla Rozwoju (to część Mieszkania Plus) w przygotowaniu jest ponad 12 tys. mieszkań, z czego ponad 1,3 tys. już powstaje. W sumie mają kosztować ponad 2,5 mld zł i być impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu