Tanie mieszkanie dla Polaka

opublikowano: 23-04-2017, 22:00

Metr mieszkania z rządowego programu ma kosztować nie więcej niż 2 tys. zł. To realna stawka — mówią ludzie z branży.

Rząd planuje, że w ramach programu Mieszkanie+ w 10 lat powstanie około 3 mln lokali. BGK Nieruchomości, spółka odpowiedzialna za program rozwoju mieszkalnictwa, ogłosiła niedawno konkurs dla architektów. Wymagania techniczne nie są wygórowane — chodzi o zaprezentowanie autorskich koncepcji flagowego osiedla. Budynki mają być maksymalnie czterokondygnacyjne, dla połowy lokali miejsca parkingowe pod ziemią. BGK w regulaminie zaznacza, że chodzi o trwałe i atrakcyjne budownictwo z prefabrykatów. Jako przykład solidnych konstrukcji wskazuje przedwojenne bloki na Żoliborzu i Rakowcu w stolicy. Wyzwaniem są koszty budowy, które nie powinny przekroczyć 2 tys. za mkw. (bez działki).

ZALETA: Mieszkanie+ to znacznie lepszy pomysł niż MdM lub Mieszkanie na Swoim, bo zakłada, że tanie mieszkania na wynajem będą dla osób, których nie stać na wynajem na rynku lub zakup komercyjny — mówi Marcin Krasoń z firmy Home Broker.
Marek Wiśniewski

BGK Nieruchomości informuje, że zgłosiło się już 290 architektów i 74 producentów prefabrykatów. 27 kwietnia 2017 r. odbędzie się spotkanie, na którym ci drudzy zaprezentują swoją ofertę pierwszym.

— Chcemy wykorzystać tę technologię, dlatego ważne jest, żeby architekci zobaczyli, z jakich rozwiązań dziś można korzystać. Liczymy na to, że dzięki konkursowi uda się wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania dla programu Mieszkanie+ — informuje Ewa Syta, rzecznik BGK Nieruchomości.

W Szwecji i Niemczech osiedla na wynajem z prefabrykatów są normą. U nas producentów jest sporo, ale w tej technologii nie buduje się już bloków. Modelowy blok zaprojektowała ostatnio w Warszawie przy ul. Sprzecznej 4 firma BBGK Architekci. Innych przykładów właściwie nie ma. Blok w tej technologii chce wybudować też firma Pekabex w Poznaniu.

— Prefabrykaty kojarzą się u nas z dużą płytą z lat 70-tych i budzą sceptycyzm. Ale to już zupełnie inna technologia. Nasze fabryki są w stanie wyprodukować bardzo zaawansowane elementy, np. gotowe ściany z elewacją, z osadzonymi oknami i parapetami oraz wbudowanymi instalacjami elektrycznymi. Wysyłamy je do Szwecji — wyjaśnia Ligia Szulc z Pekabeksu.

Dzięki prefabrykatom piętro o pow. 300 mkw. można zmontować w 4-6 dni, potrzeba do tego 5-6 osób, a więc blok stawia się znacznie szybciej i przy niższym zatrudnieniu niż w tradycyjnej technologii.

— Zakładając dużą powtarzalność projektów i przy wykorzystaniu efektu skali, jesteśmy w stanie dziś stwierdzić, że uzyskanie kwoty 2,5 tys. za mkw. jest możliwe. Jeśli to się uda, to budownictwo mieszkaniowe z prefabrykatów może się w Polsce na nowo odrodzić — mówi Ligia Szulc.

— Kibicuję temu programowi. To znacznie lepszy pomysł niż MdM lub Mieszkanie na Swoim, bo zakłada, że tanie mieszkania na wynajem będą dla osób, których nie stać na wynajem na rynku lub zakup komercyjny. Z tamtych rządowych programów korzystali ci, którzy i tak mieli zdolność kredytową. Nie wydaje mi się też, żeby Mieszkanie+ było zagrożeniem dla deweloperów, bo ma oferować inny standard. Niezależnie jednak od tego, czy uda się stawiać rządowe bloki za 2 tys. zł za mkw., czy za więcej, ktoś będzie musiał za to zapłacić. A źródła finansowania są niepewne — uważa Marcin Krasoń, analityk nieruchomości z firmy Home Broker.

Dla deweloperów taka stawka jest raczej nieosiągalna, ale też nie krytykują oczekiwań rządu.

— W Warszawie średnie koszty budowy wielopiętrowego bloku wahają się od 3 do 3,5 tys. zł za mkw., a nawet 4 tys. przy wyższym standardzie — po odjęciu kosztów działki. Chodzi o technologię tradycyjną, czyli o żelbetowe stropy i murowane ściany. Prefabrykaty wcale nie są tańsze, koszty można jednak zmniejszać na wiele sposobów, np. dzięki automatyzacji wykonania elementów prefabrykowanych — mówi inżynier budowlany z firmy Wojtpol w Kozienicach.

To, że tanie budowanie w ramach Mieszkania+ jest możliwe, próbują udowodnić Biała Podlaska i Jarocin.

— W Białej Podlaskiej wykonawca zaoferował około1800 zł za mkw. w tradycyjnej technologii — podkreśla Ewa Syta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane