Modelowe mieszkania z plusem

opublikowano: 17-09-2017, 22:00

Rządowy program mieszkaniowy wkracza w kolejną fazę. Wyróżniono cztery projekty modelowego domu

Sporo się dzieje wokół programu Mieszkanie+. W poniedziałek 11 września 2017 r. w życie weszła ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Instytucja ma być fundamentem rządowego programu i będzie zarządzała nieruchomościami skarbu państwa, które mają być przeznaczone pod budowę mieszkań. Przy tej okazji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział w programie radiowym „Sygnały Dnia”, że władze chcą zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce w ciągu 10 lat (sprawdź, gdzie masz szansę na Mieszkanie+: mapa>>).

OSTATNIA PROSTA:
OSTATNIA PROSTA:
BGK Nieruchomości czeka jeszcze wybór ostatecznego zwycięzcy konkursu na modelowy dom. Na razie wyróżniono cztery projekty — na zdjęciu propozycja pracowni Kuryłowicz & Associates.
[FOT. ARC]

Jeszcze nie koniec

W tym samym tygodniu wyróżniono też architektów w konkursie na modelowy dom dla programu. Z 11 prac zakwalifikowanych do drugiego etapu wybrano cztery, którym przyznano równorzędne nagrody po 35 tys. zł. Wszystkie zwycięskie pracownie pochodzą z Warszawy. W grupie tej znalazły się firmy: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio i Mateusz Herbst. To jednak nie koniec zmagań o nagrodę główną.

— Do wszystkich wyróżnionych pracowni wysłaliśmy uwagi pokonkursowe. Kiedy zostaną uzupełnione, będziemy mogli przystąpić do wyboru docelowego projektu modelowego. O ostatecznym zwycięzcy zadecydują koszt i czas, w jakim można zrealizować przedsięwzięcie. Uczestnicy konkursu dotychczas pracowali na współczynnikach, a teraz będą musieli się zmieścić w konkretnym budżecie, czyli cena netto inwestycji nie może przekraczać 2 tys. zł za mkw. Będziemy także brali pod uwagę cenę za wykonanie projektu przez pracownię. Najważniejsze jednak są koszty budowy. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapłacić więcej za projekt, jeśli uda się zrealizować inwestycję taniej — tłumaczy Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości (BGKN).

Na podstawie tych przesłanek spółka wybierze zwycięski projekt, który zostanie zrealizowany na działce w Katowicach przy ul. Korczaka. Nie oznacza to jednak, że automatycznie wszystkie osiedla budowane w ramach Mieszkania+ będą identyczne. Grzegorz Muszyński zaznacza, że konkurs miał na celu wypracowanie standardów, a nie wybór jednej słusznej koncepcji budowy mieszkań.

— Poza tym jedna pracownia nie będzie w stanie realizować jednocześnie 10 projektów. Współpracę będziemy proponowali także innym architektom, dlatego nawet jeśli jakaś koncepcja nie wygra w konkursie, to wciąż może się doczekać realizacji — dodaje członek zarządu BGKN.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pilotaż programu nadzorowany przez BGKN kończy się wraz z wdrożeniem ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, jednak spółka BGK nadal będzie uczestniczyła w realizacji przedsięwzięć budowlanych, współpracując z inwestorami prywatnymi i samorządami.

— Już w przygotowaniu są projekty, które zapewnią nam pracę na najbliższe kilka lat — podkreśla Grzegorz Muszyński.

Chętnych przybywa

Obecnie w części komercyjnej przygotowywanych jest ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie. Wartość inwestycji BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. Popyt na lokale z programu miejscami jest bardzo duży. W Białej Podlaskiej zainteresowanie mieszkaniami budowanymi w ramach Mieszkania+ przekroczyło oczekiwania urzędników.

Obecnie powstaje tam 186 lokali. W trzech budynkach mieszkalnych założono już stolarkę okienną i drzwiową, a ekipa budowlana rozpoczyna ocieplanie obiektów i realizację elewacji. Dotąd miejski Zakład Gospodarki Lokalowej (ZGL) przyjął ponad 900 aplikacji, a liczba ta stale rośnie. Bernadeta Puczka, prezes ZGL w Białej Podlaskiej, przyznaje, że jeszcze nie wypracowano systemu wyboru rodzin, które wprowadzą się do nowych budynków. Co ciekawe, chęć zamieszkania w gminie zgłosiło też wiele osób spoza Białej Podlaskiej. Przyjęto zgłoszenia z Warszawy, a nawet Anglii i Niemiec.

— Przebywający za granicą to nasi mieszkańcy, którzy wyemigrowali i teraz chcieliby wrócić w rodzinne strony. W przypadku osób spoza miasta, ale zamieszkałych w innych gminach, powody bywają różne. Niektórzy to ludzie starsi, którzy mają niską rentę czy emeryturę i łatwiej byłoby im się utrzymać w Białej Podlaskiej, inni to młode rodziny, których nie stać na zakup mieszkania. Na razie nie odrzucamy nikogo, ale raczej będziemy wybierali ludzi młodych, które wiążą swoją przyszłość z miastem i chcą uczestniczyć w jego rozwoju — tłumaczy Bernadeta Puczka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane