Gdzie masz szansę na Mieszkanie+? (MAPA DNIA)

AR
opublikowano: 30-05-2017, 15:28
aktualizacja: 30-05-2017, 15:50

Rząd chce, aby w ciągu dekady w Polsce powstały 3 miliony nowych mieszkań. Na razie w planach jest ok. 20 tysięcy lokali.

W ciągu10 lat 3 miliony nowych mieszkań dla Polaków - taki jest cel rządowego programu Mieszkanie+. Milion ma powstać z inicjatywy rządu, kolejne dwa miliony rynek ma wygenerować sam. Filarem programu jest wsparcie budowy tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Choć jest on jeszcze w powijakach, można już wstępnie oszacować liczbę takich planowanych mieszkań w niektórych miastach. Do 30 maja tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BKG Nieruchomości), spółka realizująca pilotaż rządowego programu Mieszkanie+, podpisała listy intencyjne z 71 jednostkami samorządu terytorialnego. Potencjalnie w tych gminach może powstać łącznie 17816 nowych lokali. Samorządy wniosą do programu działki, BGK Nieruchomości ma sfinansować budowę bloków. 

Pixaby CC0 Public Domain

- Proszę pamiętać, że list intencyjny jest wstępnym porozumieniem, które nie musi kończyć się wbiciem łopaty - tłumaczy rzecznik prasowa BGK Nieruchomości Ewa Syta. 

Jest już jednak też 8 warunkowych umów inwestycyjnych – cztery z jednostkami samorządu terytorialnego (Toruń – potencjalnie 350 lokali, Nysa – potencjalnie 104 lokale, Katowice – potencjalnie 550 lokali, Radom – potencjalnie 132 lokale) oraz cztery z podmiotami prywatnymi.

W żadnej z tych lokalizacji nie rozpoczęto jeszcze budowy. Na razie w ramach programu Mieszkanie+ realizowane są dwie pilotażowe inwestycje – obie planowane przez gminy jeszcze zanim w ub. roku rząd ogłosił Narodowy Program Mieszkaniowy (jego częścią jest Mieszkanie+). Są to inwestycje w Białej Podlaskiej (186 lokali) i Jarocinie (258 lokali).  

– Zakładamy, że w Jarocinie klucze do pierwszych 96 mieszkań zostaną przekazane najemcom w lutym 2018 roku. W przypadku Białej Podlaskiej będzie to drugi kwartał 2018 roku. Ponadto zawarliśmy umowy z kilkoma spółkami Skarbu Państwa: PKP, 17 działek w 10 miastach, Pocztą Polską, 5 działek w 4 miastach, a także Agencją Mienia Wojskowego, Polskim Holdingiem Nieruchomości, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi – wyjaśnia Ewa Syta. 

 

 Czytaj też: Mieszkanie plus korzyść dla gminy>>

Mieszkanie+ może wpłynąć na lokalne ceny najmu>>

Barszcz: dodatkowe 300 mld zł na inwestycje mieszkaniowe do 2030 r. >>

BGK chce rozkręcić mieszkaniówkę>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane