U chadeków już pozamiatane

opublikowano: 10-06-2014, 00:00

PARLAMENT EUROPEJSKI

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) paradoksalnie pierwsze skrzypce grają… przegrani liderzy. Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin i Janusz Palikot przekonują samych siebie, że ich porażki miały charakter taktyczny i dzięki nim bardziej chwalebne będą przyszłe triumfy.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Zwycięzcy natomiast odebrali od Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o zdobyciu mandatów i z oczu opinii publicznej zniknęli.

Ale to tylko pozory, przed wyznaczoną na 1 lipca inauguracją PE trwają partyjne podchody. Najprościej było 19 europosłom PO oraz 4 z PSL, ponieważ dla nich przynależność do Europejskiej Partii Ludowej (EPP) była oczywistością. Ta międzynarodówka chadecka utrzymała w PE przodownictwo i szybko się ukonstytuowała. Szefem frakcji został Manfred Weber z bawarskiej CSU, a jednym z dziesięciu wiceprzewodniczących — Jacek Saryusz- -Wolski. Naturalne miejsca w drugiej co do wielkości grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) znalazło również 5 europosłów SLD-UP. Trudno na razie powiedzieć, do której kanapy uniosceptyków poczuje chemię Janusz Korwin-Mikke wraz z 3 kolegami z KNP.

Dla opinii publicznej absolutnie nie powinien być natomiast obojętny los 19 euromandatów PiS. Prezes Jarosław Kaczyński odpowiada na pytania enigmatycznie „będziemy w tej frakcji, w której najskuteczniej da się bronić interesu Polski”. W twardych realiach decyzyjnych PE to jednak pusty slogan. Ze względów ideowych oczywistością powinna być przynależność PiS do wspomnianej EPP. No tak, ale tam usadowił się wróg, PO i PSL, a poza tym w kwestii ewentualnych funkcji już pozamiatane. PiS najchętniej utworzyłoby… własną grupę, bez żadnych elementów niepolskich, ale regulamin PE to wyklucza. Zapowiada się zatem, że współzwycięzcy krajowego głosowania znowu zwiążą się na pięć lat przypadkowo z jakimiś grupkami także bez przydziału…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / U chadeków już pozamiatane