Uber zarabia ponad 1 mld USD w topowych lokacjach

opublikowano: 29-03-2016, 13:17

W swoich 30-tu największych światowych miastach gdzie jest obecna, spółka Uber Technologies generuje ponad 1 mld USD zysku rocznie, zaś część tych środków przeznaczana jest na ekspansję na chińskim rynku, informuje Reuters.

Tymczasem w lutym amerykański potentat rynku usług przewozowych, stanowiący poważną konkurencje dla tradycyjnych taksówek, donosił, że rocznie traci ponad 1 mld USD na walkę z dużymi lokalnymi operatorami w Państwie Środka.

Uber
Uber
Sergio Perez_Reuters_FORUM

Travis Kalanick, dyrektor generalny Ubera twierdzi jednak, że choć rynek zza Wielkim Murem stanowi poważne wyzwanie i koszty, jest przy tym tyglem nowych pomysłów, które są następnie eksportowane w inne obszary geograficzne. Deklaruje, że firma stara się  w Chinach prowadzić zrównoważone inwestycje.

Jeśli weźmiemy dzisiaj pod uwagę nasze 30 topowych miast, to generują one obecnie ponad 1 mld USD zysku rocznie. A to tylko 30 lokacji. Zysk mnoży się każdego roku, ponieważ rozwijamy się – powiedział Kalanick na marginesie Boao Forum na wyspie Hainan. Dodał, że pozostałe spośród 400 miast w jakich obecny jest Uber również są rentowne.

Według szefa amerykańskiej spółki, której głównym konkurentem w Chinach jest firma Didi Kuadi, wspierana przez chińskich gigantów technologicznych Tencent Holdings i Alibaba Group Holding, udział Ubera wzrósł już z 1-2 proc. na początku 2015 r. do około 30 proc. obecnie.

W styczniu wartość chińskiego biznesu Ubera wzrosła do ponad 8 mld USD po pozyskaniu 1 mld USD w ramach ostatniej rundy finansowania. 

Kalanick wyjaśnił też, że do tej pory Uber nie napotyka poważnych wyzwań regulacyjnych w Chinach, prawdopodobnie dlatego, że rząd innowacje spółki wpisują się w strategię rządu w Pekinie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane