Ubezpieczenia zdrowotne wciąż na fali

opublikowano: 24-11-2022, 20:00
aktualizacja: 25-11-2022, 08:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już co dziesiąty Polak, a przypis składki rośnie w tempie dwucyfrowym.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ilu Polaków ma prywatną polisę zdrowotną
  • jaką kwotę przeznaczyli na dodatkową ochronę
  • dlaczego rośnie popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych 4,08 mln osób. To o prawie 11 proc. więcej, niż rok wcześniej, wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Polacy chętniej korzystają z dodatkowej ochrony, szczególnie, że ubezpieczyciele wciąż rozwijają ofertę. Na prywatne polisy Polacy wydali niemal 880 mln zł – o ponad 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami nie słabnie, bo potrzeby zdrowotne Polaków są ogromne i cały czas rosną.

- Niesprawny system publicznej ochrony zdrowia, brak wsparcia dla dodatkowych ubezpieczeń, rosnący dług zdrowotny, a także inflacja, fale uchodźców i wiele innych współczesnych nieszczęść to przepis na kryzys zdrowia w społeczeństwie. Nie pomaga również niedobór kadry medycznej, jej wypalenie zawodowe, ani syndrom stresu pourazowego po pandemii coraz częściej występujący w tej grupie zawodowej. Publicznych środków nie wystarczy, aby uzdrowić system. Nie przypadkowo więc ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz bardziej popularne, mimo że nadal nie zostały włączone do systemu opieki zdrowia w Polsce - mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU.

Do rozwoju rynku ubezpieczeń prywatnych wyraźnie przyczyniła się pandemia, która mocno nadszarpnęła i tak słabą już kondycję publicznej służby zdrowia.

878,7mln zł

Tyle wynosiła składka przypisana brutto w ubezpieczeniach zdrowotnych na koniec trzeciego kwartału 2022 r.

Według autorów raportu o zdrowiu Polaków. „Diagnoza po pandemii Covid-19”, opracowanego przez TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych pośrednie negatywne skutki pandemii wynikają z ograniczonej dostępności do świadczeń medycznych w okresie kryzysu i niezaspokojonych potrzeb w zakresie badań medycznych – odsetek Polaków, którzy wskazali na ten problem wzrósł z 4,2 proc. w 2019 r. do 30 proc. wiosną 2022 r.

Według „Mapy ryzyka Polaków” - badania prowadzonego przez PIU od trzech lat, strach przed chorobą i utratą zdrowia odczuwa siedmiu na dziesięciu ankietowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane