Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Robert Dunaj
26-10-2005, 00:00

Roczny obrót mojej firmy wynosi 4 mln zł. Mam siedmiu kontrahentów. Sprzedaję im towar z 30-dniowym terminem płatności. Ponieważ w mojej branży coraz częściej pojawiają się problemy z płatnościami, chciałbym ubezpieczyć swoje należności. Jaką składkę zapłacę?

- Na podstawie tych danych nie można precyzyjnie określić wysokości składki ubezpieczeniowej. W przypadku przedsiębiorstw z rocznym obrotem nieprzekraczającym 10 mln zł, składka zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, jaką wybierze ubezpieczający. Taki sposób kalkulowania składki jest korzystniejszy dla małych i średnich firm, gdyż nie muszą one płacić składki od całego swojego obrotu, lecz tylko taką, która zgodnie z tabelą opłat odpowiada maksymalnemu łącznemu odszkodowaniu, jakie zostanie wypłacone przedsiębiorcy. Suma ubezpieczenia zazwyczaj jest równa wysokości otwartego salda należności na ostatni dzień poprzedniego okresu obrachunkowego. Jeżeli firma spodziewa się wzrostu sprzedaży, może zdecydować się na wyższą sumę ubezpieczenia.

Składkę za ubezpieczenie należności firma może wyliczyć samodzielnie, wybierając wartość z tabeli opłat. Na przykład ubezpieczający wyznacza maksymalną sumę asekuracji (czyli maksymalne odszkodowanie, jakie pokryłoby jego straty w razie powstania szkody w danym roku ubezpieczeniowym) na 100 tys. zł. Płaci wówczas 6 tys. zł składki rocznie. Jeżeli w danym roku ubezpieczeniowym nie ma wypłaty odszkodowania, Euler Hermes zwraca 20 proc. uiszczonej składki. Składkę płaci się w czterech z góry określonych kwartalnych ratach. Oznacza to, że na koniec roku przedsiębiorca nie zostanie zaskoczony koniecznością uiszczenia dodatkowej (wyrównawczej) opłaty.

Moja firma wykupiła już ubezpieczenie należności dla małych i średnich firm. Na czym polegać będzie dalsza współpraca z ubezpieczycielem?

- Ubezpieczający mogą zwracać się o pomoc w każdej sprawie dotyczącej funkcjonowania ubezpieczenia kredytu kupieckiego, w tym w ocenie wypłacalności aktualnych i przyszłych kontrahentów. W innych rodzajach ubezpieczeń, o ile nie wystąpi szkoda, obie strony kontaktują się tylko raz w roku przy okazji podpisania umowy. W trakcie obowiązywania umowy ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego „Kredyt+”, kontakty obu stron są częste. Można przyjąć, że wyspecjalizowany w tym produkcie ubezpieczyciel, nie tylko udziela ochrony, ale pełni funkcję swego rodzaju doradcy, np. w procesie doboru kontrahentów.

Robert Dunaj Euler Hermes

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Dunaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ubezpieczenie kredytu kupieckiego