Ubezpieczenie na mur-beton

opublikowano: 06-07-2015, 22:00

Mało kto zdaje sobie sprawę, że można ubezpieczyć nieruchomość jeszcze w trakcie jej budowania.

Tylko nieliczni przezornie ubezpieczają nieruchomości jeszcze w czasie ich budowy. Tymczasem takie wypadki, jak zalanie fundamentów w wyniku awarii sieci kanalizacyjnej czy uszkodzenie zadaszenia przez silny wiatr wcale nie są rzadkie. Choć polisa nie uchroni przed zniszczeniami, to jednak zapewni rekompensatę finansową na pokrycie zniszczeń.

ARC

Nim zawiśnie wiecha

— Wśród budujących brakuje świadomości, że można ubezpieczyć także budynek mieszkalny czy też gospodarczy w budowie. To sposób na uchronienie siebie i rodziny przed ogromnymi stratami finansowymi, jakie mogą się wiązać z potencjalnymi szkodami w wyniku wystąpienia pożaru czy huraganu lub kradzieży na miejscu budowy — podkreśla Anna Materny, dyrektor biura ubezpieczeń detalicznych w Gothaer TU.

Przedmiotem ubezpieczenia może być nie tylko budowany lub rozbudowywany obiekt mieszkalny i gospodarczy. W praktyce ubezpieczyć można nie tylko dom, lecz także garaż czy ogrodzenie. ochroną objęte są nie tylko same mury i dach, ale również elementy zamontowane na stałe, takie jak drzwi czy okna.

Eksperci podkreślają, że aby ubezpieczenie spełniało swoją rolę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na katalog zdarzeń losowych oferowany przez ubezpieczyciela. Należą do nich szkody powstałe m.in. w wyniku wystąpienia pożaru, burz, opadów gradu czy zbyt dużej ilości śniegu, huraganu, lawiny, wybuchu czy zalania. Można się także zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia nieruchomości w wyniku wandalizmu czy kradzieży. Katalog takich zdarzeń jest różny w przypadku poszczególnych firm — im szerszy, tym pełniejsza ochrona ubezpieczeniowa.

Jednak przed podpisaniem umowy warto wybrać te ryzyka, na które powstający budynek jest najbardziej narażony, a wykluczyć te, które z pewnością nie wystąpią. Jeśli na przykład nasz przyszły dom znajduje się w pobliżu rzeki, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek powodzi itd.

Decyduje wartość

— Elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy, jest ustalenie sumy ubezpieczeniowej budowanej inwestycji oraz jej wartości. Aby prawidłowo to zrobić, należy rozróżnić pojęcia wartości rynkowej i odtworzeniowej. Pierwsza oznacza cenę, za jaką w danym momencie można nieruchomość sprzedać. Druga oznacza kwotę niezbędną do ewentualnego odtworzenia stanu sprzed powstałej szkody i najczęściej ma zastosowanie w przypadku ubezpieczenia nieruchomości w czasie jej budowy lub rozbudowy — wyjaśnia Anna Materny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane