Ubezpieczyciele nie zachwycili

Marek Druś
23-02-2001, 00:00

Ubezpieczyciele nie zachwycili

Branża ubezpieczeniowa nie jest zbyt licznie reprezentowana na GPW. Co gorsza, po perypetiach związanych z PZU i zmianach w akcjonariacie spółek notowanych na giełdzie ich liczba może jeszcze się zmniejszyć.

Spośród trzech firm ubezpieczeniowych, które są obecne na GPW, tylko jedna — Warta — jest notowana w systemie ciągłym. Pozostałe — Compensa i TU Europa — występują na rynku spółek notowanych z pojedynczym fixingiem.

Wyniki osiągnięte przez Wartę i TU Europa pogorszyły się w 2000 roku, ale są nadal „nad kreską”. Paradoksalnie, „najlepszy” wynik osiągnęła Compensa, która zredukowała o 10 proc. stratę z 1999 roku, ale nadal wynosi ona ponad 70 mln zł.

Sytuacja w akcjonariatach spółek ubezpieczeniowych pozornie będzie ulegać zmianom już w najbliższym czasie. Jeszcze w lutym zakończona zostanie emisja 5,25 mln akcji TU Europa. Trudno przewidzieć, czy poprawi się niezbyt imponujący free float jego papierów, skoro większa część emisji ma podobno trafić do największych udziałowców spółki, EFI i Leszka Czarneckiego.

Compensa także przeprowadzi wkrótce emisję swoich papierów. Kapitał akcyjny spółki ma się powiększyć o 2-4 mln udziałów, ale podobnie jak w TU Europa, całość trafi w ręce głównego udziałowca spółki, Hamburger-Mannheimer. Na rynku coraz częściej słychać głosy, że niemiecki inwestor może się zdecydować na wycofanie spółki z giełdowego obrotu.

Najsilniejszą pozycję na parkiecie ma Warta, która deklaruje poprawę wyników dzięki restrukturyzacji portfela usług i ograniczenia w nim udziału ubezpieczeń komunikacyjnych.

Duże znaczenie dla przyszłości spółki ma związanie się z belgijskim KBC, posiadającym w Warcie 40 proc. udziałów. Dzięki KBC, który ma duży pakiet akcji Kredyt Banku, pojawia się możliwość korzystania z wzajemnych usług w zakresie bancassurance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ubezpieczyciele nie zachwycili