Ubezpieczyciele pożegnają przypis składki

Nowe standardy, które określają, jak liczyć biznes ubezpieczeniowy, zmienią sposób prowadzenia działalności przez firmy z branży.

Wszystkie firmy mają przychody. Wyjątkiem są zakłady ubezpieczeniowe, które pokazują niewiele mówiący niewtajemniczonym przypis składki. To przykład pokazujący, że sprawozdawczość ubezpieczeniowa mocno odbiega od tej stosowanej powszechnie w innych firmach. Wynika to ze specyfiki biznesu i jego długoterminowego charakteru.

Fotolia

Ma to jednak poważną wadę: brak jasnych i czytelnych wyników sprawia, że sektor ubezpieczeniowy jest niezrozumiały dla inwestorów i trudno go porównywać z innymi branżami. Mają to zmienić nowe międzynarodowe standardysprawozdawczości finansowej dla ubezpieczycieli (IFRS 17), które wejdą w życie od 2021 r. Prace nad nimi trwały aż trzynaście lat i zakończyły się w środę. Tego dnia rada, która zajmuje się tworzeniem międzynarodowych standardów rachunkowości, opublikowała ostateczną wersję IFRS 17.

Tym samym rozpoczęła kolejną rewolucję regulacyjną, która nie tylko zmieni pozycję w sprawozdaniach finansowych ubezpieczycieli, ale także sposób, w jaki prowadzą oni biznes. Krzysztof Stroiński, partner i lider praktyki ubezpieczeniowej w Europie Środkowej w Deloitte, wyjaśnia, że branżę ubezpieczeniową czekają poważne przetasowania związane z wielkością poszczególnych firm czy segmentów rynku. Zniknie wiele miar mierzących działalność ubezpieczycieli,jak wspomniany już przypis składki. Na ich miejsce pojawią się nowe, jak np. CSM, który pokazuje zysk z polisy w określonej jednostce czasu.

Dodatkowo niektóre kategorie produktów mogą nawet zniknąć z oferty towarzystw. W największym stopniu dotknie to ubezpieczycieli życiowych, którzy sprzedają produkty wieloletnie i inwestycyjne. Podobnie jak w bankach, część depozytowa zostanie wyjęta z przychodów firmy. Dzięki temu IFRS 17 zapewni większą porównywalność z innymi branżami, w tym ze sprawozdawczością bankową.

— W przypadku polskiego rynku sporo będzie zależało od tego, czy Polska w zakresie regulacji zdecyduje się przyjąć IFRS 17, czy też nadal będą stosowane dla branży ubezpieczeniowej polskiej standardy rachunkowości (PSR) — podkreśla Krzysztof Stroiński.

Nie oznacza to, że IFRS 17 nie będzie nad Wisłą stosowany. Jako spółka giełdowa będzie musiał go wdrożyć PZU. Będą go stosować także zakłady, które należą do zagranicznych grup ubezpieczeniowych. Czyli prawie cały rynek. W efekcie polscy ubezpieczyciele będą musieli pokazywać biznes na trzy sposoby: pod reżimem PSR, IFRS 17 oraz unijnych regulacji Solvency 2. Będzie to dla nich stanowiło znaczące obciążenie. Na razie rodzimi ubezpieczyciele nie chcą wypowiadać się na temat IFRS 17. „Jeszcze jest za wcześnie” — usłyszeliśmy w PZU.

— IFRS 17 można uznać za rewolucję w sprawozdawczości. Umowy ubezpieczenia będą wyceniane z wykorzystaniem założeń uwzględniających występowania faktycznych przepływów pieniężnych i niepewność związaną z polisami. Dodatkowo zakłady będą zobowiązane rozpoznawać zyski w momencie dostarczania usług ubezpieczeniowych — komentuje członek zarządu jednego z zakładów ubezpieczeniowych.

Przygotowanie się do nowych standardów będzie oznaczało wydatki po stronie ubezpieczycieli. Krzysztof Stroiński ocenia, że wysiłek, który branża ubezpieczeniowa będzie musiała włożyć we wdrożenie IFRS 17, można porównać do związanego z implementacją unijnych regulacji Solvency 2. W skali Europy przygotowanie się do nich kosztowało ubezpieczycieli między 3 a 4 mld EUR. Większość tych pieniędzy została wydana na zmiany w systemach IT.

— Koszty wdrożenia nowego standardu będą uzależnione od możliwości dotychczasowych systemów IT i dostępności danych. Mogą one okazać się jednak wyższe od kosztów przygotowania firmy do dyrektywy Solvency 2 — oceniają przedstawiciele ubezpieczyciela, który chce pozostać anonimowy. [MGA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane