Ubezpieczyciele wpiszą się w plan Morawieckiego

opublikowano: 09-05-2017, 14:24
aktualizacja: 09-05-2017, 14:25

Szef PFR zaprasza ubezpieczycieli do budowy rynku VC w Polsce. Branża deklaruje, że jest chętna, ale woli postawić na emerytury.

Ubezpieczyciele są gotowi zaangażować się w realizację planu Morawieckiego. Podczas wtorkowego Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej (PIU) Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wezwał ich do uczestniczenia w tym programie. Branża jest zainteresowana. Widzi dla siebie miejsce zwłaszcza w części dotyczącej dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Zobacz więcej

Paweł Borys

Grzegorz Kawecki

- Branża ubezpieczeniowa ma dwa wymiary. Z jednej strony są produkty, które pomagają w transferze ryzyka. Ale istotnym elementem działalności ubezpieczeniowej jest inwestowanie. Dlatego namawiam branżę do uczestnictwa w realizowanych przez nas działaniach takich jak budowa rynku VC w Polsce - mówi Paweł Borys.

Według niego, oprócz zaangażowania kapitałowego w innowacyjne sektory polskiej gospodarki, branża ubezpieczeniowa może także partycypować w tworzonym w rządzie planie reformy sektora emerytalnego. Prezes PFR zastrzega, że nowe produkty, które mają zachęcać Polaków do dodatkowego oszczędzania na starość mają być nie tylko "dobre, ale także tanie". Ma to mieć przełożenie na jak najniższe opłaty za zarządzanie gromadzonymi aktywami emerytalnymi. Rząd proponuje, by taka opłata wyniosła 60 punktów bazowych.

Mimo, że ubezpieczyciele w planie Morawieckiego najbardziej zainteresowani są sferą dodatkowego oszczędzania na emeryturę, nie wykluczają także zaangażowania kapitałowego w sferze inwestycyjnej. Choć od razu zastrzegają, że nie we wszystkie obszary mogą wejść  w dużym stopniu.

- W innych państwach ubezpieczyciele są zainteresowani inwestowaniem na rynku VC z uwagi na niskie stopy procentowe. W Polsce wysokość stóp nadal jest na wysokim poziomie - mówi Paweł Surówka, prezes PZU.

W jego ocenie, dla ubezpieczycieli dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby w Polsce powstał duży  rynek VC, który pozwoliłby im na płynne inwestowanie w takie aktywa.
Na ten element zwraca także uwagę Jarosław Parkot, prezes Warty.

- Naszą rolą jest wspieranie gospodarki i obywateli. Ale musimy pamiętać, że naszym głównym celem jest wypłata odszkodowań, a nie inwestowanie w ryzykowne aktywa, które przynoszą wysoki dochód -podkreśla prezes Warty.

Dlatego najchętniej widziałby branżę zaangażowaną w długoterminowe programy oszczędzania. W tym obszarze ubezpieczyciele mają jednak sporo do nadrobienia z uwagi na kryzys wizerunkowy związany z produktami życiowymi. Według Jarosława Parkota, branża szykuje się do wizerunkowej ofensywy, która ma zwiększyć zaufanie klientów.

Adam Uszpolewicz, prezes Avivy, podkreśla, że ubezpieczyciele są inwestorami długoterminowymi. W Polsce jest jednak mało aktywów, atrakcyjnych w długim horyzoncie czasu.

- Naszym globalnym celem jest zainwestowanie 5-10 proc. naszych aktywów w obszar infrastrukturalny. Rozmawiałem na ten temat z moimi kolegami z Londynu. Przedstawili nam bogatą ofertę inwestycyjną, w której nie było nic z Polski - podkreśla Adam Uszpolewicz.

Paweł Borys rozumie, dlaczego ubezpieczyciele są zainteresowani aktywnością w obszarze emerytalnym. Zachęca ich jednak także do przeznaczania części aktywów na inwestowanie w rozwój gospodarki.

- Przeznaczenie na ten cel kilku procent posiadanych środków spowoduje, że do gospodarki napłynie nowy znaczący kapitał - podkreśla szef PFR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy