Uboga dieta, ubogie zdrowie, jedz ziarna, orzechy i owoce

opublikowano: 22-04-2019, 22:00

Nieodpowiednia dieta może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca czy rak.

Jeden na pięć zgonów na świecie jest spowodowany złą dietą — napisał portal „Medical News Today”, powołując się na badania opublikowane w „The Lancet”. Odpowiada ona za 11 mln przypadków śmierci. Zdaniem naukowców ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele korzyści przyniosłaby im zmiana nawyków żywieniowych, gdyby postawili na bardziej zbilansowaną dietę, zróżnicowane, bogate w składniki odżywcze posiłki i optymalną ilość jedzenia. W badaniu Global Burden of Disease naukowcy przeanalizowali trendy żywieniowe w latach 1990-2017 w 195 krajach. Zaobserwowali, że w 2017 r. na zdrowiu bardziej niekorzystnie niż dieta bogata w tłuszcze trans, słodzone napoje czy czerwone wysokoprzetworzone mięso odbija się niskie spożycie produktów pełnoziarnistych, owoców, orzechów i nasion.

— To badanie potwierdza to, że uboga dieta jest odpowiedzialna za więcej śmierci niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka — powiedział dr Christopher Murray, dyrektor instytutu ds. statystyk zdrowotnych na Uniwersytecie Waszyngtona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy