UBS: aktywa majątkowe skurczą się o 1,2 bln USD

Zasoby banków centralnych i aktywa funduszy majątkowych skurczą się o 1,2 bln USD, czyli o prawie 7 proc. do końca roku, w związku z tym, że Chiny i kraje naftowe w tym Rosja i Arabia Saudyjska będą głębiej sięgać do swoich oszczędności borykając się ze spadkiem przychodów z ropy i wolniejszym wzrostem gospodarczym, ocenia szwajcarski UBS Group.

Spadek będzie napędzany przez Chiny zmuszone do wycofywania swoich rezerw walutowych, by pozyskać środki na wspieranie mocno hamującej gospodarki. Podobnie będzie w przypadku producentów ropy, które w ten sposób będą wpierać rządowe wydatki, uważa Massimiliano Castelli, szef strategii globalnej w UBS Asset Management.

Zobacz więcej

Dolary amerykańskie Bloomberg

W jego opinii, należy liczyć się z kontynuacją obniżki państwowych aktywów również w przyszłym roku. I będzie on napędzany oczekiwanym spadkiem zysków z inwestycji. 

Według wyliczeń instytucji, aktywa w posiadaniu banków centralnych i funduszy majątkowych przekroczyły na koniec 2014 r.  wartość 18 bln USD. 

Od tamtej pory mamy jednak do czynienia z ponad 50-proc. spadkiem notowań ropy, który zmusza fundusze majątkowe od Oslo po Rijad i od Ad-Dauha po Moskwę do przygotowania się do uszczuplenia oszczędności nagromadzonych w okresach drogiej ropy. Kraje te doprowadziły do gwałtownego wzrostu inwestycji państwowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, które wyceniane są obecnie przez Sovereign Wealth Fund Institute na około 7,3 bln USD. Obejmują one m.in. udziały w banku Barclays, firmie fonograficznej EMI Music Publishing czy hektary nieruchomości w Londynie i hotele na nowojorskim Manhattanie. 

 Ostatnio norweski fundusz majątkowy zapowiedział, że w przyszłym roku po raz pierwszy w historii uszczknie część z sięgającej 820 mld USD fortuny by zrównoważyć budżet. Z kolei bank centralny Arabii Saudyjskiej już wyciągnął z zagranicznych aktywów 72 mld USD. tymczasem Rosja chce wydatkować przynajmniej 70 mld USD z Funduszu Rezerw by przeciwdziałać pierwszej od sześciu lat recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UBS: aktywa majątkowe skurczą się o 1,2 bln USD