Ubyło transakcji, ale nie w Polsce

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 15-05-2012, 00:00

Całkowita wartość transakcji na europejskim rynku nieruchomości handlowych spadła.

Według szacunków Jones Lang LaSalle, w I kwartale 2012 r. całkowita wartość transakcji na europejskim rynku nieruchomości handlowych wyniosła około 3,8 mld EUR.

Oznacza to znaczny, bo 60-procentowy spadek wobec 9,9 mld EUR zarejestrowanych w tym sektorze rynku w I kwartale roku 2011 i 40-procentową obniżkę w zestawieniu z IV kwartałem ubiegłego roku (8,4 mld EUR).

— Powodem tak znaczących różnic jest brak dużych spektakularnych transakcji porównywalnych do tych, które zawarto w 2011 r. W samym I kwartale 2011 r. odnotowano pięć transakcji, każda o wartości ponad 500 mln EUR, w tym sprzedaż brytyjskiego Trafford Centre o wartości około 1,8 mld EUR, natomiast w IV kwartale 2011 r. za około 824 mln EUR sprzedano centrum handlowe Galleria w St. Petersburgu — mówi Agnieszka Kołat, dyrektor w dziale inwestycji na rynku nieruchomości handlowych w Jones Lang LaSalle.

Ponadto zdaniem Shelley Matthews, dyrektora działu inwestycji na rynku nieruchomości handlowych w Europie, na niską wartość inwestycji w nieruchomości dokonanych w I kwartale 2012 r. wpłynął spadek koniunktury gospodarczej strefy euro.

Jest jednak nadzieja, że wartość transakcji inwestycyjnych zacznie wzrastać już od II kwartału, szczególnie w Niemczech, Polsce oraz krajach skandynawskich, które mają mocne podstawy gospodarcze.

Największą aktywność odnotowano w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Główną transakcją na rynku niemieckim było nabycie przez Allianz od HSH Nordbank za około 200 mln EUR pozostałych 45 proc. udziałów w centrum handlowym Europa Passage w Hamburgu.

Natomiast największą transakcją w Wielkiej Brytanii było nabycie centrum handlowego Ocean Terminal w Edynburgu przez Resolution od Forth Ports za 108 mln EUR.

W I kwartale 2012 r. rynek inwestycyjny w Polsce odnotował obroty przekraczające 728 mln EUR. W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym (312 mln EUR) był to poziom ponad dwa razy wyższy.

— Odnotowany rezultat to w głównej mierze zasługa trzech dużych transakcji. Pierwsza to zakup od ING Real Estate 77 proc. kompleksuZłote Tarasy przez partnerów Axa Real Estate i CBRE Property Fund Central Europe LP (PFCE), w którym Unibail — Rodamco jest partnerem.

Raportowana wartość tego kontraktu to 475 mln EUR. Drugą ważną transakcją było nabycie od funduszu Arka Centrum Handlowego Alfa w Olsztynie przez spółkę Rockspring. Wartość tego zakupu to około 84 mln EUR. Trzecia największa umowa dotyczyła zakupu Galerii Tęcza w Kaliszu przez Blackstone od Rank Progress. Jej wartość to około 37 mln EUR — wymienia Agnieszka Kołat.

W pierwszym kwartale 2012 r. stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości handlowe kształtowały się na poziomie 6 proc. i spadły do 5,75 proc. w drugim kwartale. — Prognozujemy, że w perspektywie krótkoterminowej pozostaną one stabilne — mówi Agnieszka Kołat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu