Ubywa białych plam na mapie EURO [Infografika]

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 05-06-2016, 08:47

Rozszerzenie liczby uczestników turnieju finałowego przełożyło się na debiut aż pięciu nowych reprezentacji. Sprawdź, które kraje najczęściej wysyłały piłkarzy na EURO i jak na tle kontynentu wypada Polska.

W EURO 2016 udział weźmie 24 spośród 55 członków UEFA. W latach poprzednich mniej było zarówno uczestników turnieju finałowego, jak i członków europejskiego zrzeszenia futbolowych federacji.

Walia, Irlandia Północna, Albania, Islandia i Słowacja - te kraje na EURO zobaczymy w tym roku po raz pierwszy. Nasi południowi sąsiedzi stanowią swego rodzaju wyjątek, bo chociaż Słowacja formalnie debiutuje na turnieju, to przecież wielu piłkarzy (w tym selekcjoner Jan Kozak) grało na EURO w barwach Czechosłowacji.

W przeciwieństwie do mundiali, na których zawsze meldowała się Brazylia, na mistrzostwach Europy żaden kraj nie ma 100% obecności. Najczęściej na mistrzostwach Starego Kontynentu grali Niemcy i to mimo, że nie grali w eliminacjach do pierwszych dwóch turniejów. Trzykrotni mistrzowie i trzykrotni wicemistrzowie obecni są na Euro nieprzerwanie od 1972 r.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Rosja, choć część występów przypisano jej jako spadkobierczyni ZSRR. Analogicznie do przykładu czechosłowackiego, warto pamiętać, że w radzieckiej drużynie grało wielu piłkarzy z innych republik.

Trzecia lokata należy do Hiszpanii, obok Niemiec najbardziej utytułowanej drużyny w historii EURO. Co ciekawe, pierwszych czterech mistrzów Europy (w tym Hiszpania w 1964 r.) sięgało po najwyższy laur jako debiutant. Osiągnięcie to padło też łupem ZSRR (1960), Włoch (1968) i Niemiec (1972).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu