Ubywa Ukraińców pracujących w Polsce

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

W pierwszym półroczu tego roku znacząco spadła liczba oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców.

Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w I półroczu 2018 r. wpłynęło o 13 proc. mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu nowego rodzaju wniosków o zezwolenie na pracę sezonową, można mówić o wzroście rzędu 3 proc.

— To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że rok wcześniej wzrost sięgał 50 proc. Niewątpliwie jest to efekt nowego prawa, którego celem było przede wszystkim ograniczenie szarej strefy — mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Przepisy, które weszły w życie na początku roku, ukróciły proceder wystawiania fikcyjnych wniosków o zatrudnianiu cudzoziemców. Pracodawcy mają teraz obowiązek informować o tym, czy dana osoba podjęła u nich pracę. Ponadto mogą wnioskować o nowy typ zezwolenia na pracę sezonową, który pozwala cudzoziemcom na legalną pracę przez dziewięć miesięcy. To rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem. W I połowie 2018 r. w powiatowych urzędach pracy pojawiło się ok. 157 tys. wniosków o zezwolenie na taką pracę. Dotyczyły one około 147 tys. cudzoziemców, a złożyło je prawie 17 tys. podmiotów.

Jeśli chodzi o oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, które wpłynęły do urzędów pracy w ciągu pierwszego półrocza — było ich 820 tys. Dominującą grupą obcokrajowców podejmujących zatrudnienie na podstawie tego oświadczenia są obywatele Ukrainy (92 proc.). Na kolejnych pozycjach znaleźli się obywatele Białorusi i Mołdawii (odpowiednio 4 i 2,5 proc.).

Najwięcej oświadczeń składali pracodawcy z następujących sektorów: przetwórstwo przemysłowe (35 proc.), budownictwo (22 proc.), agencje pracy tymczasowej (16 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (11 proc.). Przy tym wiele firm przesyłało wnioski elektronicznie. W styczniu 2018 r. za pośrednictwem strony praca.gov.pl złożono ich prawie 50 tys., w maju niecałe 110 tys., a w czerwcu — ok. 117 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu