Uchwała WZA Orlenu została zaskarżona

Sebastian Gawłowski
27-07-2004, 00:00

Akcjonariusze Orlenu związani z Janem Kulczykiem poszli do sądu. Chodzi o uprzywilejowaną pozycję skarbu państwa w spółce.

Kulczyk Holding, Euro Agro Centrum oraz Bengodi Finance, akcjonariusze PKN Orlen związani z biznesmenem Janem Kulczykiem, złożyli do sądu pozew o stwierdzenie nieważności uchwały WZA spółki z 28 czerwca — podała giełdowa spółka w komunikacie. Pozew dotyczy uchwały, która pozwala skarbowi państwa (SP) zachować do 30 czerwca 2005 r. uprzywilejowaną pozycję do wykonywania 33 proc. głosów na WZA płockiej firmy. Tymczasem akcjonariusze prywatni będą mieli możliwość głosowania 20-proc. pakietem akcji.

Skarb Państwa argumentował w czerwcu utrzymanie tego przywileju koniecznością przygotowania ustawy chroniącej jego interesy w spółkach o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Z kolei Jan Waga, prezes Kulczyk Holding i przewodniczący rady nadzorczej PKN Orlen, powiedział po czerwcowym walnym zgromadzeniu PKN Orflen, że takie uprzywilejowanie SP prowadzi do ograniczenia wartości inwestycji w spółkę, których dokonali akcjonariusze prywatni i nie wykluczał zaskarżenia.

Przewodniczący RN Orlenu dodał również, że konsekwencją przyjęcia zapisów uchwalonych przez walne zgromadzenie może być unieważnienie wszystkich jego uchwał, ponieważ miałyby być niezgodne z obowiązującym prawem. Wyliczenia dotyczące spadku wartości inwestycji poprzez uprzywilejowanie pozycji Skarbu Państwa mogą być dowodami procesowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Uchwała WZA Orlenu została zaskarżona