Obligacje: uczucie ulgi

Wobec braku zapowiedzi czwartej podwyżki stóp oraz określenia przez Fed wzrostu mianem zaledwie „umiarkowanego” rentowności obligacji amerykańskiego skarbu lekko zniżkowały.

Dochodowości papierów 2-letnich, odzwierciedlających oczekiwania co do kształtowania się stóp w kolejnych kilku kwartałach, osunęły się z 9,5-letniego szczytu, wracając do około 2,30 proc. W ślad za obligacjami amerykańskimi spadały rentowności papierów niemieckich, a także polskich.

— Zapowiadane na ten rok 3-4 podwyżki stóp Fedu są zapewne mocno przesadzone. Amerykańska i światowa gospodarka są zbyt mocno zadłużone, żeby przy 2-procentowej inflacji poradzić sobie ze stopami procentowymi przekraczającymi 2 proc. — komentował Bill Gross, miliarder i zarządzający obligacjami.

Jednak zdaniem Grzegorza Zatryba, zarządzającego obligacjami w Skarbiec TFI, reakcja rynku to tylko krótkoterminowa korekta, do której przyczyniło się zamykanie sporo kosztujących krótkich pozycji na obligacjach USA. Według specjalisty rentowności amerykańskich papierów 10-letnich będą oscylować wokół 3 proc., czyli tuż powyżej obecnych wartości. Jednak uwzględniane w cenach kontraktów na stopę procentową pięć podwyżek stóp do końca 2019 r. (włącznie ze środową) to za mało.

— Ci, którzy wierzą w wolniejsze podnoszenie stóp, mylą się. Fed musi się spieszyć z normalizacją polityki, bo do końca cyklu jest już niedużo czasu. Do końca 2019 r. spodziewam się wzrostu stóp Fedu nawet do 3,25 proc. — zapowiada specjalista.

Wraz z rentownościami spadało nachylenie krzywej rentowności, której już niewiele brakuje do odwrócenia, tradycyjnego sygnału zapowiadającego recesję. Nachylenie krzywej, obliczane jako różnica między rentownościami 10-latek i 2-latek, spadało w czwartek do 54 pkt. baz., zbliżając się do minimum z początku stycznia.

— Nachylenie krzywej będzie się nadal zmniejszało, w miarę jak gospodarka będzie zbliżała się do szczytu cyklu koniunkturalnego — przewiduje Grzegorz Zatryb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy