Udana końcówka tygodnia na amerykańskich giełdach

25-05-2007, 22:08

Przed przedłużonym z uwagi na poniedziałkowe święto (Memorial Day) weekendem inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach ponownie podbijali ceny akcji. Popyt wspierały kolejne spekulacje związane z  fuzjami i przejęciami. Swoje trzy grosze dorzuciły też dane makro. Można by  rzec, że w obecnym miejscu w jakim znajdują się parkiety w Stanach Zjednoczonych "im gorzej w makro, tym lepiej dla akcji". A wszystko za sprawą nadziei na  obniżenie stóp procentowych.

Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał 0,49 proc., zaś Nasdaq Composite podskoczył o 0,76  proc.

O ile w czwartek dane z rynku nieruchomości rozczarowały graczy pokazując lepsze niż oczekiwali analitycy wyniki z rynku pierwotnego, o tyle w piątek giełdowi spekulanci powinni czuć się usatysfakcjonowani. Spadając o 2,6 proc. w kwietniu sprzedaż domów na rynku wtórnym obniżyła się do najniższego poziomu od czterech lat. Wbrew więc ostatnim zapewnieniom Sekretarza Skarbu, ten segment rynku wcale jeszcze nie wyszedł z dołka. A to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo poluzowania polityki monetarnej przez Fed.

Znaczna przecena stała się udziałem papierów Nasdaq Stock Market, właściciela rynku technologicznego. To rezultat informacji o przejęciu kosztem 3,7 mld USD spółki OMX, która zarządza parkietami w Skandynawii.

Strata jednego cieszyła akcjonariuszy rywala, czyli posiadaczy akcji NYSE, co należy między innymi wiązać z raportem banku Goldman Sachs, w którym podwyższając rekomendację analitycy powołali się na oczekiwane przyspieszenie w konsolidacji tego sektora.

Powody do zadowolenia mieli udziałowcy koncernu Coca Cola. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, największy producent napojów zdecydował się "łyknąć" mniejszego rywala specjalizującego się w wodach mineralizowanych USD Energy Brands. Koszt planowanej transakcji to co najmniej 4,1 mld USD.
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Udana końcówka tygodnia na amerykańskich giełdach