Udane IPO to dopiero początek

Piotr Paliło
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Piotr Paliło o relacjach inwestorskich

Emitenci muszą pamiętać, że od właściwego przygotowania zaplecza spółki w obszarze wewnętrznych (proceduralnych, formalnych) relacji inwestorskich (IR) zależeć będzie także wizerunek spółki nie tylko w trakcie IPO, ale i po giełdowym debiucie. Debiutanci w gąszczu nowych przepisów mogą czuć się zagubieni. Coraz wyższe kary finansowe, nakładane przez regulatora za niewłaściwe wypełnianie obowiązków informacyjnych, wymagają dobrego przygotowania się do „bycia spółką giełdową”. Najtrudniejszy jest pierwszy okres po IPO, gdy wygasają umowy z doradcami, których zakres nie zawiera usług dotyczących właśnie wewnętrznych relacji inwestorskich. Obejmują one przede wszystkim troskę o sprawny obieg informacji wewnątrz spółki. I nie tylko chodzi tu o obieg informacji poufnych, ale tych, do których szybki dostęp umożliwia prowadzenie skutecznych relacji inwestorskich. Dopiero po zadbaniu o aspekt wewnętrzny można planować budowanie zewnętrznego wizerunku spółki.

Każda spółka powinna wdrożyć odpowiednie procedury, regulaminy, przejść cykl szkoleń z zakresu wymogów rynku kapitałowego oraz zorganizować i odpowiednio umiejscowić w strukturze organizacyjnej komórkę IR. Najlepiej, by była ona bezpośrednio zależna od zarządu spółki. W celu odpowiedniego poukładania tych kwestii wewnątrz spółki możliwe są dwa rozwiązania — zatrudnienie specjalisty z rynku lub wykorzystanie doświadczeń zewnętrznej firmy doradczej. Praktyka pokazuje, że tańszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest czasowe wykorzystanie doświadczenia wyspecjalizowanego podmiotu, który jest w stanie odpowiednio zorganizować i przeszkolić kadry spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Paliło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu