Udane półrocze chińskiej motoryzacji

Sprzedaż samochodów na chińskim rynku rosła w pierwszym półroczu 2016 r. najszybciej od roku, wsparta silnym popytem na auta typu SUV, donosi serwis Associated Press.

W okresie styczeń-czerwiec nabywców znalazło około 11 mln pojazdów, wynika z danych zaprezentowanych przez Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (CAAM). W porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. dynamika wzrostu wyniosła 9,2 proc. 

Całkowita sprzedaż pojazdów, w tym ciężarówek i autobusów zwiększyła się o 8,1 proc. osiągając poziom 12,8 mln sztuk.

W samym czerwcu sprzedaż aut osobowych podskoczyła o 17,7 proc. w ujęciu rocznym do 1,8 mln pojazdów. Z kolei dynamika wzrostu sprzedaży w przypadku SUV-ów sięgnęła 41 proc. dochodząc do 632 tys. sztuk.

Sprzedaż lokalnych, chińskich marek wzrosła o 25 proc. do 717 tys. podwyższając udział w rynku o 2,2 proc. do 40,2 proc. Tymczasem sprzedaż chińskich SUV-ów podskoczyła aż o 62 proc. do 347 tys. i odpowiadała za ponad połowę całkowitej sprzedaży tego rodzaju pojazdów. 

Warte podkreślenia jest symboliczny wzrost pojazdów amerykańskich marek, i spadek w przypadku japońskich i niemieckich.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Udane półrocze chińskiej motoryzacji