Udane zakończenie trudnego kwartału

Łukasz Bugaj, dm boś
opublikowano: 31-03-2014, 17:07

Dzisiejsza sesja kończyła pierwszy kwartał na globalnych parkietach. Ostatnie trzy miesiące z pewnością inwestorów nie rozpieszczały, gdyż „mini kryzysów” w ostatnim czasie nie brakowało.

Sama końcówka tego trzymiesięcznego okresu przebiegała już w lepszych nastrojach i z cichą nadzieją na lepsze doniesienia w kolejnym kwartale.

Styczeń tego roku zapisze się pod znakiem perturbacji na rynkach wschodzących. W lutym doszło do krótkiego odreagowania spadków z pierwszego miesiąca, ale już marzec stał pod znakiem „kryzysu ukraińskiego”. Takie zagęszczenie „czarnych łabędzi” nie spotyka się często. Powodów do sprzedaży dostarczyła niedawno również nowa prezes Rezerwy Federalnej, której sugestia o wcześniejszej niż się dotychczas spodziewano podwyżki stóp procentowych była kolejną kłodą pod nogi trendu wzrostowego na rynkach akcji. Mimo tylu niekorzystnych informacji, hossa się nie zakończyła, a w przypadku indeksu WIG wzrosty trwające już od dwóch lat nie doznały istotnego uszczerbku. Zresztą sam indeks minione trzy miesiące zdołał zamknąć zwyżką o 2%, co dobitnie pokazuje jego odporność na niekorzystne informacje i daje nadzieję, że kolejny kwartał okaże się dla inwestorów pomyślniejszy.

W krótkim terminie sytuacja wygląda niestety mniej okazale, gdyż rynek w Warszawie wciąż cierpi na tak widoczny w minionym tygodniu brak obrotów. Duże kapitały nadal stoją z boku i przyglądają się dokonaniom mniejszych akcjonariuszy. A ci wciąż czerpią garściami z zewnętrznego otoczenia. Z kolei sentyment globalny od kilku już dni wspierany jest nadziejami na nowy pakiet stymulacyjny w Chinach, gdzie piątkowe sugestie premiera Państwa Środka - Li Keqiang’a – nadal odbijały się szerokim echem. Na wartości zyskiwały więc w szczególności spółki wydobywcze oraz rynki wschodzące jako całość. W przypadku GPW oznaczało to udany dzień dla akcjonariuszy JSW, KGHM czy krajowych rafinerii. Za tymi wzrostami nadążyć próbowały małe i średnie spółki, ale do duże były dzisiejszym prymusem. Wzrosty obserwowane były od samego rana, ale dopiero końcówka sesji przyniosła odrobinę emocji i wyraźniejsze zaznaczenie obecności przez byki. Powodem ku temu były słowa Janet Yellen, która podczas swojego wystąpienia starała się nieco zatrzeć swoje wcześniejsze jastrzębie sugestie i stwierdziła, że Rezerwa Federalna utrzyma „wyjątkową” pomoc dla gospodarki jeszcze przez „jakiś czas”. Nie należy też ignorować chęci lepszego zakończenia tego trudnego kwartału. Ostatecznie wszystkie indeksy warszawskiej giełdy zyskały podczas dzisiejszych notowań i potwierdziły chęć dalszych wzrostów. Szkoda tylko, że aktywność nie była większa, ale należy mieć nadzieję, że i to wkrótce się zmieni.          
 
                                       

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, dm boś

Polecane