Udany początek roku dla rynków akcji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-01-2009, 00:00

Pierwszy pełny tydzień na giełdach w Azji i Europie zaczął się optymistycznie. Indeksy rosły na fali spekulacji o kolejnym planie ożywienia amerykańskiej gospodarki. Nadzieje na zamianę trendu w światowej gospodarce z miejsca zaowocowały wzrostem notowań ropy i metali. To z kolei pozytywnie przełożyło się na kursy spółek surowcowych i paliwowych. Szczególnie dobrze radził sobie kurs BHP Billiton, Rio Tinto oraz Totala. Po południu indeksy na Starym Kontynencie jednak zanurkowały.

Powody do zadowolenia mogli mieć akcjonariusze spółek, które są silnie uzależnione od sprzedaży na amerykańskim rynku. Chodzi m.in. o Nestle, szwajcarskiego giganta spożywczego, czy Nintendo, japońskiego producenta konsol i gier wideo. W obu przypadkach przychody w USA stanowią ponad 30 proc. struktury sprzedaży. W odstawce znalazły się papiery producentów aut. Inwestorzy obawiają się o grudniową sprzedaż aut w USA. Prognozy zakładają głęboki spadek.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane