Udany początek tygodnia na Wall Street

opublikowano: 01-10-2018, 22:08

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła wzrosty indeksów spółek reprezentujących tradycyjne obszary gospodarki. Nieco słabiej tym razem zaprezentował się rynek Nasdaq, skupiający firmy high tech. Pod koniec sesji osłabł i jego główny wskaźnik zszedł w czerwone rejony.

Na finiszu notowań wskaźnik blue chipów Dow Jones IA rósł o 0,73 proc. Indeks szerokiego rynku S&P500 zakończył dzień 0,36 proc. zyskiem, zdobyczą, zbliżając się o włos do rekordu. Nasdaq Composite opadł jednak o 0,11 proc.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Poprawa nastrojów wśród inwestorów była reakcją na informacje związane z umową NAFTA. Kanada i Meksyk zaakceptowały bardziej restrykcyjne zasady handlu ze Stanami Zjednoczonymi, których weryfikacja była jedną z ambicji prezydenta Donalda Trumpa. Uzgodnione zasady utrudnia działalność globalnym koncernom motoryzacyjnym produkującym tańsze samochody w Meksyku i zapewni większą liczbę miejsc pracy w USA.

W rezultacie pchnęło to w górę wyceny akcji amerykańskich koncernów samochodowych z GM i Fordem na czele. Zwyżkowały też kursy walorów producentów części samochodowych.

Ogółem spośród 11-tu głównych branż tworzących indeks S&P500 na plusie było 9, z czego największą aprecjacją pochwalić się mogły materiałowa i energetyczna. 

?Najlepszy dzień od ponad trzech i pół roku odnotował koncern General Electric, którego akcje drożały momentami o około 10 proc. Ta żywa reakcja była następstwem informacji o zmianie na stanowisku dyrektora największego konglomeratu na świecie. 

Jeszcze mocniej, nawet6 o 16 proc. zyskiwały papiery Tesli. W tym przypadku notowania podbijała informacja o ugodzie do jakiej doszedł założyciel i prezes spółki, miliarder Elon Musk z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd i zrealizowaniu celu produkcyjnego przez producenta pojazdów elektrycznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy