Udany sylwester na Wall Street, ale rok na minusach

opublikowano: 31-12-2018, 22:08

Końcówka roku na amerykańskich giełdach poprawiła nieco humory inwestorom i wlała w ich serca troszkę optymizmu. Indeksy ponownie rosły napędzane informacjami o postępach w rozmowach handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Mimo aprecjacji kończący się właśnie 2018 r. był najgorszym na Wall Street od dekady, zaś w przypadku części indeksów to był najgorszy grudzień od Wielkiej Recesji.

Szczególnym zainteresowaniem handlujących cieszyły się udziały koncernów przemysłowych, zwłaszcza w dużej mierze uzależnionych od produkcji eksportowej. Tak było m.in. w przypadku Caterpillar, giganta rynku ciężkich maszyn budowlanych czy Boeinga, lidera branży lotniczej. 

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Wśród popularnych branż w poniedziałek znalazła się też paliwowo-energetyczna, którą w początkowej fazie wspierała drożejąca ropa, choć sam w drugiej części dnia stracił impet i nawet zszedł poniżej poziomu zamknięcia z  minionego piątku. Ostatecznie jednak surowiec zyskał na  wartości.

Na korzyść giełdowych graczy był też spadek rentowności amerykańskich obligacji. W przypadku benchmarkowych 10-latek zeszła ona poniżej 2,70 proc., co nie zdarzyło się od lutego. 

Ostatecznie poniedziałkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksu blue chipów Dow Jones IA o 1,15 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 rósł o 0,85 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq drożał o 0,77 proc. 

W całym grudniu wszystkie trzy indeksy odnotowały duże straty odpowiednio: 8,7; 9,2 i 9,5 proc.

Natomiast w całym 2018 r., który był najgorszym od dekady, korekta wyniosła w przypadku DJIA 5,6 proc., S&P500 6,2 proc. zaś Nasadaq schudł o 3,9 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy