Udziały w Koksowni Przyjaźń nie dla Mittala

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-05-2005, 19:14

Zgromadzenie wspólników Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej sprzeciwiło się w poniedziałek sprzedaży przez Polskie Koleje Państwowe ok. 37-procentowego pakietu udziałów w dąbrowskiej koksowni Zakładom Koksowniczym Zdzieszowice z grupy Mittal Steel Poland. Wspólnicy wskazują jako potencjalnego nabywcę udziałów w koksowni - Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW).

Zgromadzenie wspólników Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej sprzeciwiło się w poniedziałek sprzedaży przez Polskie Koleje Państwowe ok. 37-procentowego pakietu udziałów w dąbrowskiej koksowni Zakładom Koksowniczym Zdzieszowice z grupy Mittal Steel Poland. Wspólnicy wskazują jako potencjalnego nabywcę udziałów w koksowni - Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW).

Jak podały służby prasowe koksowni, uchwała o sprzedaży udziałów należących do PKP na rzecz ZK Zdzieszowice nie uzyskała wymaganej większości 2/3 głosów, otrzymując jedynie 42,3 proc. poparcia.

W tej sytuacji zgromadzenie na wniosek Skarbu Państwa podjęło większością głosów (94,7 proc.) uchwałę wskazującą JSW jako nabywcę udziałów należących do PKP. Mittal Steel Poland oprotestował tę uchwałę, podobnie jak brak zgody na sprzedaż udziałów Zdzieszowicom.

Wcześniej, mimo zgłoszenia sprzeciwu przez przedstawiciela Mittal Steel Poland, zgromadzenie zmieniło umowę spółki, umożliwiając swobodne dysponowanie przez Skarb Państwa swoimi udziałami w koksowni. Pozwoli to na wniesienie udziałów SP np. do JSW bez konieczności uzyskiwania zgody pozostałych wspólników.

Poniedziałkowe, nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Koksowni Przyjaźń zostało zwołane na wniosek PKP, które w lutym ogłosiły przetarg na sprzedaż swoich udziałów w koksowni, o wartości nominalnej ponad 307 mln zł. Z dwóch ofert - Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy już 46 proc. udziałów w Przyjaźni, oraz ZK Zdzieszowice - kolej wybrała tę drugą, korzystniejszą finansowo. Jednak aby transakcja doszła do skutku, konieczna była zgoda zgromadzenia.

JSW w swojej ofercie powołała się na przysługujące wspólnikom koksowni prawo pierwokupu udziałów co najmniej według wartości księgowej z ostatniego audytu, czyli ok. 560 mln zł; według nieoficjalnych informacji, JSW zaproponowała wyższą cenę. Kupno udziałów przez JSW byłoby kolejnym krokiem w kierunku budowy grupy węglowo-koksowej, skupiającej, obok JSW i Przyjaźni, także koksownie w Zabrzu i Wałbrzychu. Koncepcję budowy takiej grupy zaakceptował rząd.

Jednak na prawo pierwokupu udziałów powołał się też drugi oferent, choć Mittal Steel Poland ma zaledwie 0,22 proc. udziałów w koksowni. Według nieoficjalnych informacji, oferta ZK Zdzieszowice była o mniej więcej 40 mln zł wyższa od propozycji JSW. Mittal Steel Poland chciałby skorzystać z prawa pierwokupu na równi z JSW, która z kolei argumentuje, że mogłoby to nastąpić proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Objęcie udziałów przez grupę Mittal nie dałoby jej wprawdzie decydującego głosu ani w zakresie zarządzania koksownią, ani w procesie tworzenia grupy węglowo-koksowej. Spółka zapewniłaby jednak sobie kontrolę nad tymi procesami, a tym samym nad produkcją i polskim rynkiem koksu.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu w ubiegłym tygodniu stanowczo zaprotestowała "Solidarność" z Koksowni Przyjaźń oraz JSW. Według związkowców, byłoby to bardzo niebezpieczne dla całej polskiej gospodarki. "S" zapowiedziała, że do tego nie dopuści i zadeklarowała gotowość strajku. Związek uważa Mittal Steel za niewiarygodnego partnera.

46 proc. udziałów w Koksowni ma JSW, 37 proc. należy do PKP, 11 proc. do Skarbu Państwa, 5 proc. ma Kompania Węglowa, a pozostała część należy do reszty udziałowców. Wszyscy oni weszli w posiadanie tych walorów w ramach zamiany zadłużenia koksowni na udziały, co było sposobem na uzdrowienie finansów firmy; konwersja poprzedziła przekształcenie koksowni z firmy państwowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W ubiegłym roku Koksownia Przyjaźń miała ok. 640 mln zł zysku netto przy ok. 2 mld zł przychodów. Na ten rok, m.in. z powodu wahań kursów walut, zakłada zysk rzędu 200 mln zł. Zakład zatrudnia 1.840 osób oraz 825 w spółkach zależnych. Moce produkcyjne koksowni sięgają 2,4 mln ton koksu rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Udziały w Koksowni Przyjaźń nie dla Mittala